Медиасет.мк

Медиасет

Гугл даде отказ на 28 вработени, поради протест против договорот со израелската влада

Гугл дал отказ на повеќе од дваесет вработени кои протестирале оваа недела против договорот со израелската влада. Вработените организирале протести во канцелариите на Гугл во Њујорк и Сонивале во Калифорнија. Во Сонивале, тие влегле во канцеларијата на извршниот директор на Гугл Клауд, Томас Куриан.

Тие ги носеле транспаренти на кои пишувало: „Нема повеќе геноцид за профит„ , “Заедно сме со палестинските, арапските и муслиманските вработени Гугл“.

„Малиот број демонстранти влегоа на неколку наши локации. Физичкото мешање на работата на другите вработени и спречувањето на објекти јасно ги крши нашите правила и целосно неприфатливо однесување“, рече портпаролот.

„На крајот, моравме да ја повикаме полицијата.“, додаде портпаролот на компанијата.

Гугл и Амазон имаат договор во вредност од 1,2 милијарди американски долари за да обезбедат одредба на израелската влада и војската.

Договорот на Гугл Клауд со израелската влада доаѓа од 2021 година, кога компанијата објави дека ќе им обезбеди услови на Израел подобро да се справат со предизвиците во јавниот сектор, вклучително и здравјето, транспортот и образованието.

Портпаролот на Гугл рече дека Гугл Клауд поддржува бројни влади ширум светот, вклучително и Израел.

Трендинг

На почеток
error: