Медиасет.мк

Медиасет

Хари само што доби директен удар од кралот Чарлс и принцот Вилијам

Принцот Хари пристигна во Велика Британија на десетгодишнината од „Инвиктус игрите“. Сите нетрпеливо го очекуваа неговото пристигнување и прогнозираат како ќе се однесува кралското семејство и дали Хари ќе поминува време со својот татко Чарлс во услови на тековни тензии меѓу принцот и остатокот од семејството.

Сепак, многумина беа изненадени од веста дека таткото и синот нема да се сретнат, а еве уште шокантни детали за заладените односи во кралското семејство.

Како што објави Sky News, кралот Чарлс и принцот Хари нема да се сретнат бидејќи „кралот е премногу зафатен“.

Сепак, тоа не важи за средбата со британскиот премиер Риши Сунак.

Портпаролот на принцот Хари претходно рече: „Како одговор на многуте прашања и тековните шпекулации за тоа дали Војводата ќе се сретне со својот татко оваа недела додека е во Обединетото Кралство, за жал тоа нема да биде можно поради густиот распоред на неговото височество“.

Војводата, се разбира, го разбира дневникот на должностите на неговиот татко и другите приоритети што ги има кралот и се надева дека наскоро ќе го види“.

Ова се случува кога кралот треба да го назначи принцот Вилијам за главен полковник на стариот полк на Хари, Кралските воздухопловни сили.

Улогата претходно ја имаше кралот 31 година додека беше принц од Велс, а принцот Вилијам ќе ја преземе новата улога во понеделник на 13 мај.

Хари се приклучи на полкот за време на неговата втора турнеја во Авганистан помеѓу септември 2012 и јануари 2013 година, служејќи како пилот на Апачи.

Тој помина три и пол години во Кралските воздухопловни сили, тренирајќи и служејќи, а принцот Вилијам леташе со хеликоптери со Кралските воздухопловни сили.

Сепак, извор изјави за Page Six, кралот лесно можел да најде време да го види својот син додека бил во Лондон.

Според изворот, Хари барал повеќе од еден месец да договори средба со неговиот татко, но бил одбиен.

Кралскиот историчар Хуго Викерс рече дека ако кралот сакаше да го види Хари, лесно ќе најдеше време.

„Никогаш не можете да бидете премногу зафатени за да го видите вашиот син“, вели тој.

Кралот Чарлс и принцот Хари последен пат се сретнаа во февруари откако Хари полета од Калифорнија во Велика Британија бидејќи на кралот му беше дијагностициран рак.

Трендинг

На почеток
error: