Медиасет.мк

Медиасет

Илон Маск се откажа од тужбата против Сем Алтман и OpenAI

Илон Маск, ко-основачот на OpenAI, се откажа од тужбата за прекршување на договорот против компанијата.

Маск се откажа од тужбата против OpenAI и нејзиниот извршен директор Сем Алтман. Во таа тужба, Маск ја обвини компанијата за прекршување на договорот и наводно напуштање на својата мисија да создаде технологија за вештачка интелигенција во корист на човештвото.

Одлуката на Маск да ја повлече тужбата, поднесена во државниот суд во Калифорнија во февруари, доаѓа само еден ден пред закажаното рочиште на кое судијата треба да го разгледа барањето на OpenAI за отфрлање на случајот. Тоа е, исто така, еден ден откако Маск рече дека ќе ги забрани уредите на Apple од неговите компании доколку компанијата интегрира OpenAI технологија во iPhone и Mac „на ниво на оперативен систем“, меѓу другите бизарни закани.

Во тужбата се наведува дека OpenAI го прекршил договорот постигнат со Маск и другите основачи, каде што сите тие ветија дека ќе ја направат OpenAI непрофитна организација и ќе ја задржат нејзината технологија со отворен код.

OpenAI ги негираше тврдењата на Маск набргу по поднесувањето на тужбата, велејќи дека милијардерот сака „апсолутна контрола“ на компанијата со спојување со Tesla. Компанијата исто така соопшти дека „воопшто нема договор“ со Маск.

Трендинг

На почеток
error: