Медиасет.мк

Медиасет

Легендата жестоко го нападна Новак: „Тоа беше очајнички потег…“

Легендарниот американски тенисер и поранешен победник на УС Опен, Енди Родик, го критикуваше Новак Ѓоковиќ за неговата реакција за време на Индијан Велс.

Иако сега помина извесно време од дуелот меѓу Новак Ѓоковиќ и Италијанецот Лука Нарди, Родик реши да ја даде својата пресуда во подкаст и воопшто не го поштеди српскиот ас.

Во центарот на вниманието беше поенот во третиот гем од вториот сет, кога Нарди престана да мисли дека Новак одслужил двојна грешка, а потоа ја врати топката во теренот. После тоа, Ѓоковиќ одигра еден шут, застана, го загуби бодот и влезе во расправија со судијата.

Родик во својот подкаст истакна дека Србинот апсолутно погрешил во таа ситуација.

„Тоа беше очајнички потег. Не гледам зошто Новак беше толку лош против 123-та во светот. Под еден, момчето не престана да игра. Тој не застана. Ѓоковиќ застана повеќе од Нарди“, изјави Американецот.

Посебно му замерил на Ѓоковиќ за еден детал.

„Донесовте погрешна одлука, потоа се жалите на судијата, а подоцна му спомнувате на помладиот играч, кој во тоа ракување го доживеа најголемиот момент во кариерата“, заклучи Родик.

Трендинг

На почеток
error: