Медиасет.мк

Медиасет

На Новак му е жал за Надал: Тажно

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ изјави дека му е жал што Рафаел Надал се повлече од турнирот во Индијан Велс.

Шпанецот се повлече поради повреда.

Повредата на мускулот во пределот на колкот беше посилна од неговата желба да игра на „петти грен слем“.

Новак изрази жалење за ситуацијата на Рафа.

„Тажно е поради турнирот што Рафа мораше да се пензионира“, рече Новак на прес-конференцијата, а потоа додаде:

“Заедно отпатувавме во САД, се сретнавме случајно и ми беше убаво да го видам. Знам дека дојде овде порано за да се навикне на временската разлика и да тренира што е можно повеќе за да биде подготвен за игра. Даде се од себе”. .

Фокусот на Новак сепак не е на Надал туку на неговиот прв ривал во Индијан Велс, момче по потекло од овие простори, Александар Вукиќ, кој се натпреварува под знамето на Австралија.

Трендинг

На почеток
error: