Медиасет.мк

Медиасет

Надал: Не можам да се лажам себеси и илјадниците фанови

Рафаел Надал не само што се повлече од Индијан Велс, туку испрати и порака која ги загрижи и неговите најжестоки поддржувачи.

Шпанскиот тенисер во последен момент реши да се повлече од турнирот, а во првото коло да не игра со Милош Раониќ (наместо тоа ќе игра Самит Нагал).

Сепак, проблемот не е во тоа што тој одлучи да се повлече од турнирот, туку фактот што не е сигурен кога ќе игра пред сезоната на земјени терени (најави дека сака да биде целосно фит за Монте Карло од 7 април -14).

Давид Ферер изјави дека Шпанецот се здобил со повреда на грбот по пристигнувањето во САД, а Надал не зборувал за тоа.

Сепак, една реченица особено се издвојува во пораката што ја испрати до светот.

„Тоа не е лесна одлука. Тоа е всушност многу тешко, но не можам да се лажам себеси и илјадниците фанови“, рече меѓу другото Надал.

Еве ја целосната порака што ја напиша.

„Со голема тага морам да се повлечам од овој фантастичен турнир. Сите знаат колку го сакам ова место и колку сакам да се натпреварувам овде во Индијан Велс. Работев и тренирав напорно и сите знаете дека направив тест овој викенд, но не сум подготвен да играм на највисоко ниво на ваков важен настан. Тоа не е лесна одлука. Всушност, тоа е многу тешко, но не можам да се лажам себеси и илјадниците фанови. Ќе ми недостигаш и сигурен сум дека овој турнир ќе биде одличен“, изјави Надал.

Трендинг

На почеток
error: