Медиасет.мк

Медиасет

Медведев: Ќе ги почитувам правилата – на Олимпијадата ќе играм под неутрално знаме.

Рускиот тенисер Даниил Медведев изјави дека е подготвен да се натпреварува под неутрално знаме на Олимписките игри во Париз.

Меѓународниот олимписки комитет го укина правото на руските спортисти да се натпреваруваат под негово знаме по инвазијата на таа земја во Украина.

Медведев, сепак, нема проблем да ја претставува својата земја дури и ако тоа значи дека нема да може да го вее знамето на својата земја на најголемото шоу.
Светската тениска федерација, како и бројни други организации, ги следеа упатствата на МОК и постапија во согласност со упатствата за „отстранување“ на знамињата и грбовите од руските и белоруските играчи додека трае војната во Украина.

Медведев пред три години играше во Токио и, како што вели, тоа искуство било убаво, па и сега има голема желба да се најде на следните Олимписки игри.

„Ако можам, ќе бидам таму. На играчот и во сингл и во двојки“, изјави Медведев пред почетокот на Индијан Велс.

„Кога бев во Токио, имав неверојатно искуство. Тоа е веројатно најдобриот спомен во мојата кариера, што ме изненади бидејќи ние тенисерите секогаш веруваме дека Грен слем турнирите ни се многу поважни“.

Медведев вели дека ќе ги почитува правилата.

„Што се однесува до неутралното знаме, ќе ги почитувам правилата. Ако треба да играм под неутрално знаме, ќе играм и ќе се обидам да се натпреварувам и да победам, тоа е сигурно“.

Да потсетиме, руските и белоруските тенисери се единствените во моментов на АТП турнејата кои се натпреваруваат под неутрални знамиња.

Тенискиот турнир во Париз започнува на 27 јули на терените на Ролан Гарос.

Трендинг

На почеток
error: