Медиасет.мк

Медиасет

По ваквите порази Новак еднаш стави крај на кариерата

Новак Ѓоковиќ по вторпат во кариерата беше поразен од „среќен губитник“ на турнир (првпат од Лоренцо Сонего на турнирот во Виена во 2020 година), а првпат на Мастерсот. Овој пат Лука Нарди беше подобар од него со 6:4, 3:6, 6:3 и со тоа ја создаде сензацијата на годината.

Најдобриот светски тенисер падна на 123. играч на планетата, што многу потсети на бурниот почеток на 2018 година. Тогаш Ѓоковиќ целосно ја загуби самодовербата по три тешки порази, па реши да стави крај на кариерата.

За среќа на сите љубители на тенисот, тоа траеше само 10 дена, тој никогаш официјално не објави, но за тоа зборуваше неговата сопруга Јелена.

Да се ​​потсетиме и на таа приказна од 2018 година, која некако е секогаш актуелна кога и да започне сезоната на турнири во САД.

Ги собра сите свои соработници и рече: Завршив, готово. Тогаш за прв пат реши да не тренира, да не гледа тенис, да не биде повеќе тенисер… Сепак, следеше промена.

Најдобриот тенисер на сите времиња Новак Ѓоковиќ во еден момент доживеа таков удар што дури ги собра репрезентативците и им порача дека неговата кариера е завршена.

За среќа на сите љубители на тенисот, на таа одлука остана само 10 дена.

За да можеме да разбереме што се случувало во умот на најголемиот тенисер досега, потребно е да се вратиме пет години назад во минатото.

Сцената е Австралија опен, а закажано е осминафиналето. Хјеон Чунг, чие име ќе остане запаметено во светот на тенисот само по тој меч, успеа да направи сензација каква што никој не очекуваше. Тој го совлада Новак со 7:6(5), 7:5, 7:6(3) и успеа да го елиминира од турнирот.

Потоа следеше уште еден болен пораз на Мастерсот во Индијан Велс, кога Таро Даниел во првото коло го совлада Таро Даниел со 7:6(3), 4:6, 6:1.

А потоа ситуација која Ѓоковиќ не ја доживеа после тоа. Трет последователен пораз, овој пат на Мастерсот во Мајами. Беноа Пјер победи со 6:3, 6:4. Ѓоковиќ беше исфрустриран, не личеше на себе, а од себе секогаш бараше тениски перфекционизам.

Марјан Вајда изјави дека Ѓоковиќ плачел не само затоа што бил елиминиран, туку затоа што чувствувал дека не може да го промени тоа.

„Се обидувам, но не успева. Ова е се. Очигледно не се чувствувам одлично играјќи на овој начин, не можам да играм толку добро како што би сакал. Тоа во овој момент е невозможно“, изјави тогаш Ѓоковиќ.

Тој тогаш имаше 31 година и мислеше дека го кажал последниот збор во тенисот (ох, колку погрешил).

Јелена Ѓоковиќ реши да сподели што се случи во соблекувалната.

Трендинг

На почеток
error: