Медиасет.мк

Медиасет

После смртта на Дијана, ова е најтешкиот период за принцот Вилијам

По веста дека британскиот крал Чарлс Трети и принцезата Кејт боледуваат од рак и дека поради лекувањето нема да ги извршуваат своите обврски, вниманието на јавноста повеќе од кога било досега е насочено кон принцот Вилијам.

Како член на британското кралско семејство, престолонаследникот и син на покојната принцеза Дијана, Вилијам (41) е навикнат да ги има сите погледи кон него, но од средината на јануари, поради отсуството на неговиот татко и сопруга од јавниот живот, најголем дел од вниманието е насочено кон него.

Од моментот кога неговата баба, кралицата Елизабета Втора, почина во септември 2022 година, му стана јасна „застрашувачката“ реалност на неговата судбина, рече Ана Вајтлок, професор по монархиска историја на Сити Универзитетот во Лондон.

„Тој знае дека мора да биде подготвен да биде крал“, изјави таа за Ројтерс.

„Кога на кралот му беше дијагностициран рак, секако, сигурен сум дека неговата прва реакција како син беше да се грижи за својот татко. Но, сега оваа голема одговорност наеднаш падна на неговите рамена. И сигурна сум дека тој е многу свесен за тоа“, рече таа.

Вилијам беше во центарот на вниманието и за време на „златните години“ на кралското семејство на многу прослави, вклучувајќи ја и неговата и венчавката на Кејт во 2011 година, по раѓањето на нивните три деца и доаѓањето на тронот на неговиот татко Чарлс. Сепак, во последните неколку години имаше негативни настани, големи конфликти со принцот Хари, кој заедно со сопругата Меган го критикуваше кралското семејство и институцијата и се откажа од кралските должности. Имаше и скандал околу пријателството на неговиот вујко принцот Ендру со сега починатиот сексуален престапник Џефри Епштајн.

„Тој мора да биде апсолутно уништен и загрижен за неговата сопруга, неговите деца и неговиот татко, а згора на тоа се и проблемите што ги има со неговиот брат“, рече кралската биографка Клаудија Џозеф, додавајќи дека мисли дека сето тоа е многу тешко.

„Тој е направен од силен материјал. Тој е многу упорен“, додаде таа.

Трендинг

На почеток
error: