Медиасет.мк

Медиасет

Принцот Хари официјално ги наведе САД како негово примарно живеалиште

Принцот Хари официјално ги наведе САД како негова примарна резиденција, според документите поднесени во ОК.

Промената беше откриена во апликацијата за добротворната организација за одржлив туризам Travalist, основана од Хари, во која тој го потпиша своето полно име – принцот Хенри Чарлс Алберт Дејвид, војвода од Сасекс, објави Sky News.

Хари и Меган живеат во Калифорнија откако се повлекоа како високи членови на кралското семејство во март 2020 година. Иако електронската апликација беше наведена дури вчера, документот покажува дека промената е направена на 29 јуни 2023 година.

Се случи истиот ден кога Бакингемската палата потврди дека парот ја напуштил Колибата Фрогмор, нивното последно преостанато упориште во Обединетото Кралство.

Во 2019 година, кралските сметки открија дека Меган и Хари платиле 2,4 милиони фунти за покривање на реновирањето и изнајмувањето на Фрогмор на имотот Хом Парк. Фрогмор Котиџ првично беше подарок за парот од бабата на Хари, покојната кралица Елизабета Втора.

Трендинг

На почеток
error: