Медиасет.мк

#ТРЕНД

Редок примерок од Уставот на САД продаден за над 40 милиони долари

Многу редок оригинален примерок на Американскиот устав, потпишан на 17 декември 1787 година во Филаделфија, е продаден на наддавање во аукциската куќа „Сотби’с“ во Њујорк. Достигна рекордна сума од 43 милиони долари, пренесува БТА.

Ова е светски рекорд за историски документ ставен на аукција.

Група обожаватели на криптовалути исто така се обиделе да ја добијат копијата, но успеаја да понудат само 40 милиони долари, па се откажале од обидот.

Трендинг

На почеток
error: