Медиасет.мк

Медиасет

Со освојувањето на Ролан Гарос, Новак постави личен рекорд, факт кој збунува многумина

Новак Ѓоковиќ во нереален меч во третото коло на Ролан Гарос постигна победа над Лоренцо Музети во пет сета.

Во мечот кој заврши во 3 часот и 8 минути, српскиот тенисер ја испиша историјата на оваа игра и постави бројни рекорди.

Ова беше последниот меч досега завршен на Ролан Гарос, а воедно со оваа победа Ѓоковиќ го израмни рекордот на Роџер Федерер по број на триумфи на Грен слем турнирите. Тие двајца сега се косопственици на рекордот со по 469 победи, а Новак веќе ќе може да стане апсолутен рекордер со триумфот против Франциско Серундоло во понеделник.

Српската тенисерка постави и личен рекорд. Ова беше негов 95. триумф на Ролан Гарос, што е негов рекорд по бројот на победи на еден Грен слем турнир.

Така го надмина настапот од Австралија опен каде има 94 победи, а на многумина тоа им изгледа чудно бидејќи таму освои 10 титули, додека во Париз има три. Работата е што во Париз од 2010 година секој пат беше барем во четвртфиналето, додека во Австралија имаше порази и во претходните кола, а турнирот 2022 го пропушти поради спорт.

Ѓоковиќ до крајот на турнирот ќе има можност да го зголеми тој скор и со евентуалната титула да стигне до 99 триумфи на париската земјена подлога.

Трендинг

На почеток
error: