Медиасет.мк

Медиасет

Тајната што Kејт сакаше да ја сокрие наскоро може да експлодира во јавноста

Приватната болница каде Кејт Мидлтон беше оперирана одби да открие дали персоналот кој наводно се обидел да пристапи до медицинските досиеја на кралското семејство сè уште работи таму. Шефовите на клиниката во Лондон започнаа итна истрага откако медиумите објавија дека најмалку еден член на персоналот се обидел да пристапи до личните податоци на принцезата од Велс по операцијата. Мистеријата го опфати целиот скандал околу принцезата, бидејќи престижната клиника одби да одговори кога првпат беше информирана за наводното нарушување на приватноста и дали персоналот е суспендиран.

Наводното нарушување на приватноста доаѓа во време кога се појавија различни теории на заговор за здравјето на Кејт, вклучително и теоријата дека принцезата е во кома, па дури и мртва, дека е заменета со doppelgänger или дека бракот на Кејт Мидлтон и принцот Вилијам е во невоља.

Откривајќи го скандалот, извор од болницата изјави за Мирор: „Ова е огромно нарушување на приватноста и е неверојатно штетно за болницата, со оглед на нејзината репутација за лекување на членовите на кралското семејство. Високи болнички шефови ја контактирале палатата Кенсингтон за да кажат дека ќе биде спроведена целосна истрага. Целиот медицински персонал е шокиран од обвинувањата“.

Лондонската полиција изјави за Дејли Мејл дека не може да коментира и дека не знае дали клиниката го пријавила инцидентот.

Иако клиниката одби да одговори на прашања, рече дека силно верува „дека сите пациенти, без оглед на статусот, заслужуваат целосна приватност и доверливост во однос на нивните медицински информации“. Детали за состојбата на Кејт не се објавени. Кенсингтонската палата претходно соопшти дека не е рак и дека принцезата сака нејзините лични медицински податоци да останат приватни.

Трендинг

На почеток
error: