Медиасет.мк

Медиасет

(Видео) Климатските активисти го бојадисаа приватниот авион на Тејлор Свифт

Активисти за климата од групата Just Stop Oil денеска го нападнаа приватниот дел на аеродромот во Станстед во близина на Лондон и го полија со портокалова боја приватниот авион на поп-ѕвездата Тејлор Свифт.

Тие го објавија видеото на X, поранешен Твитер. Во соопштението наведуваат дека нивните активистки Џенифер и Кол ја пресекле жицата што го оградила приватниот дел од аеродромот. Тие бараат да се потпише итен договор за прекин на употребата на фосилните горива до 2030 година.

Трендинг

На почеток
error: