Медиасет.мк

Медиасет

(Видео) Страшна несреќа во Формула 1: Болидот преполовен, трката веднаш прекина

Трката за Големата награда на Монако во Формула 1 беше привремено запрена во првиот круг во неделата поради голем инцидент на патеката во кој беа вклучени тројца возачи.

Возачот на Ферари, Шарл Леклер стартуваше од пол-позицијата и успеа да го задржи водството.

Сепак, неговиот тимски колега Карлос Саинз излета од патеката веќе во првиот круг.

Трката беше прекината неколку секунди подоцна кога возачот на Хаас Кевин Магнусен удри во болидот на Ред Бул Серхио Перез. Мексиканецот потоа удри во заштитната шина пред да го закачи Ник Хулкенберг од Хас.

Болидот на Ред Бул е целосно уништен, а Перез е неповреден. Организаторите на трката најавија дека трката ќе продолжи во 15:44 часот по расчистувањето на патеката.

Трендинг

На почеток
error: