Медиасет.мк

Медиасет

Атланта лесно помина против најлошиот тим во лигата, Богдановиќ блиску до соборување на рекордот

Атланта релативно лесно го совлада недостижниот Детроит со 121:113, а забележителна улога повторно имаше Богдан Богдановиќ.

Овојпат капитенот на Србија постигна само 10 поени (под сезонскиот просек од 17 поени) со четири асистенции и два скока.

Богдановиќ погоди само четири од 15 удари од поле, од кои две тројки од 10 обиди. Со една изгубена стигна до два блока и две украдени топки.

Ова беше прв меч на Богдановиќ по конфликтот со тренерот Квин Снејдер и се чини дека го оставија зад себе. Богдановиќ постигна 222 тројки сезонава, а само Тре Јанг (233) и Муки Блајлок (231) во една сезона повеќе во историјата на Хокс.

Детроит и понатаму е најлошиот тим во лигата со само 13 победи.

Џејлен Џонсон постигна 28 поени со 14 скока и 11 асистенции, што беше негов прв трипл-дабл сезонава.

„Секогаш е добро да се има можност да се игра во постсезоната. Ако сме деветти, десетти, шести, што и да е… Се надевам дека ќе продолжиме да напредуваме и дека ќе го поминеме тој мост кога ќе дојдеме до него“, рече Снајдер.

Трендинг

На почеток
error: