Connect with us

#ФОКУС

„Блумберг“: Русија не го плаќа долгот во странска валута

Русија не ги платила своите обврски по основ на државниот долг во странска валута, објави „Блумберг“.

Во извештајот на њујоршката новинска агенција се наведува дека во неделата истече грејс периодот за отплата на два купони еврообврзници во износ од околу 100 милиони долари и дека ова е првпат од 1918 година Русија да не ги подмирува своите девизен долг.

Но, неисполнувањето на обврските е „засега претежно симболично и мало значење за Русите“, за што „Блумберг“ вели дека се занимаваат со други проблеми со кои се соочува економијата на земјата.

Во мај, Соединетите Држави и ја одземаа дозволата на Москва за плаќање на обврските кон имателите на руски државни обврзници, што и овозможи на Русија да го сервисира својот надворешен долг.

Минатата недела Москва за прв пат употреби нов механизам за плаќање купони за еврообврзници во рубљи.

Министерот за финансии Антон Силуанов рече дека плаќањето во рубљи не значи неисполнување на обврските.

Според Силуанов, САД и ЕУ поставуваат имагинарни пречки за сервисирање на надворешниот долг на Русија за да и „закачат етикета – неплаќач“, пишува Танјуг.

#ФОКУС

RSS Feed Generator, Create RSS feeds from URL

Features

Embed News Feeds


Take control of your content using our cloud based all-in-one news feeds solution. Easily embed dynamic content on your website.

  • News Feeds

    Dynamically updated news feeds at the tips of your fingers

  • Filters

    Filters

    Stay focused on your content using our advanced filters

Continue Reading

#ФОКУС

Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски прифати погубна резолуција на ЕПП, вели СДСМ

Владата на чело со премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски се грижи за националните интереси, достоинството на сите граѓани и силно го брани македонскиот идентитет и дома и надвор, вели СДСМ

„Од друга страна е Христијан Мицкоски кој дома ги поткопуваше државните позиции со ширење невистини, а надвор прифати погубна Резолуција на ЕПП со ставови на Бугарија.

Запаметено ќе остане дека ниту ВМРО-ДПМНЕ, ниту Мицкоски не се спротивставиле на спорната Резолуција на ЕПП, дека не направиле ништо против тоа.

Разликата е голема и граѓаните ја гледаат и препознаваат.

Ковачевски го брани македонскиот идентитет, а Мицкоски премолчено прифаќа ставови на Бугарија“, се вели во соопштението.

Continue Reading

#ФОКУС

Бектеши: Ј.К. грее базени и копа криптовалути, го знаете, не е Јелена Карлеуша

Крешник Бектеши, министер за економија, тврди дека цената на елеткричната енергија е зголемена само во четвртиот блок. Бектеши на седница за пратенички прашања рече дека граѓаните ќе плаќаат исто па и помалку со блок тарифите.

„Грејат базени, копаат криптовалути. Го знаете и самиот, Ј.К.. Не е Јелена Карлеуша. Вашиот, што ве финансира. И денеска се жалите зошто ние ги браниме граѓаните во првиот, вториот и третиот блок. 36 мегавати да се троши месечно е 85 пати повеќе од просечно македонско семејство во државата“, кажа Бектеши.

Во четвртиот блок, покачувањето на струјата е од 11,4 проценти па до 99,5 проценти.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: