Медиасет.мк

Медиасет

Богдановиќ го собори рекордот на Атланта

Капитенот на српската кошаркарска репрезентација Богдан Богдановиќ стана рекордер на Атланта со 234 тројки во регуларниот дел од сезоната.

На натпреварот против Шарлот, српскиот кошаркар ја постигна 234-та тројка во сезоната, со што стана број еден во клупската историја.

Богдан имаше 19 поени (6/11 од поле, 5/10 од три, 2/2 од шеснаесетникот) со осум асистенции и еден скок.

Тој го претекна соиграчот Трео Јанг, кој стигна до 233 шута од таа далечина во 2022 година.

Трендинг

На почеток
error: