Connect with us

Hi, what are you looking for?

#ФОКУС

Иван на кого му беше трансплантирано срце, си оди дома

Иван Огњановски, на кого на 23 мај му беше направена трансплантација на срце од починат донор, денеска замина на домашно лекување од клиниката за кардиохирургија. Тој го доби срцето на Емилија Динева, која почина во сообраќајка. Веста дека Иван е добар и дека по шест недели си оди дома, ја сподели министерот за здравство, Венко Филипче. Тој објави фотографии со 54-годишниот Иван, и вели, горд е што заедно испишале историја во јавното здравство и во кардиохирургијата.

„Горд сум на моите колеги кои покажаа највисока стручност во својата хумана професија. Но, пред сѐ најдлабока почит за семејството на Емилија Динева за алтруизмот што го покажаа на дело. Покажавме дека знаеме и можеме. Продолжуваме максимално да се грижиме и понатаму за Иван и сите наши пациенти!“, напиша Филипче.

Освен трансплантацијата на срце, истовремено беше направена и трансплантација на бубрег кај уште двајца пациенти. И нив им беа пресадени органите од загинатата Динева.

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

error: