Медиасет.мк

Медиасет

Легендите воодушевени од Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ продолжи да ги поместува границите – по епскиот дуел против Лоренцо Музети (7:5, 6:7, 2:6, 6:3, 6:0) следеше уште еден трилер и победа од 3:2, повторно по пресврт против Франциско Серундоло (6:1, 5:7, 3:6, 7:5, 6:3), што ги натера легендите на белиот спорт Џо Мекинро, Тим Хенман и Матс Виландер да му се поклонат.

„Со тенис се занимавам 50 години, 15 од тие години бев на турнеја, работев како коментатор и ги следев настаните од позадина во последните 30 години и сè уште сум маѓепсан и воодушевен за тоа што може да направи овој човек. Зборувавме за тоа како последен пат победил во пет сета, пред 12 години, кога имал 25 години. Како сè уште успева да победува вакви натпревари на 37 години? Навистина е неверојатно“, изјави Мекинро, аналитичар на Еуроспорт.

Воодушевувањето не го криеше ниту Хенман:

„Апсолутно е неверојатно, неверојатно е да се гледа ова ниво на тенис и неговата способност да се прилагоди и да ги избира вистинските удари во најважните моменти. Стојам овде и речиси сум шокиран, но повторно ова е нешто што тој го прави, мислам дека сум изненаден затоа што го направил тоа многу пати. Тие најдоа начин да ја завршат работата во тоа е една од најдобрите на сите времиња, неверојатна игра веднаш по епскиот натпревар во претходната рунда. Има 37 години, плус побарал помош од лекар поради повреда на коленото, а е во проблем кој влијае и на психичкиот аспект. Беше долу, но потоа се сврте и го почувствува својот момент. Повторно комуницира со публиката, бара помош и тие му ја даваат. „Гледајќи однадвор, лесно е да се види дека вербата исчезнува кога губи во сетови 2:1, има брејк минус и ногата не му е добра, но во неговиот ум мислам дека нема став што го има. некогаш бил поразен“, рече Хенман.

Матс Виландер претходно го коментираше и односот на Новак со публиката:

„Каков воин е тој. Кога прави вакви работи, неговата популарност вртоглаво расте. Тој е најголемиот професионалец што некогаш сме го виделе. Тој бара врски и толку многу порасна како личност преку медитација, диета и истегнување. Никогаш во животот не сум видел пофлексибилен тенисер. „Тој, сепак, има 37 години и сè уште не знаете како ќе закрепне“, рече Виландер.

Трендинг

На почеток
error: