Медиасет.мк

Медиасет

Лоша шутерска вечер на Богдановиќ

Кошаркарите на Портланд славеа против Атланта со резултат 106:102, а Богдан Богдановиќ имаше многу лоша шутерска вечер.

Богдановиќ шутираше 3/15 од поле, 2/9 за тројки, а не реализираше ниту еден пенал – за вкупно осум поени.

Капитенот на српската репрезентација собра уште осум асистенции, седум скока, три украдени топки и една блокада.

На Хокс не им помогна ниту одличниот Дижонте Мареј со 40 поени, кој погодуваше на подот секој втор шут (15/29).

Кај Атланта, Клинт Капела имаше 13 поени и 14 скока, додека Диандре Хантер постигна 11. Треј Јанг не играше поради повреда на прстот.

Победничкиот тим го предводеа Анферни Симонс со 36 поени, осум асистенции и седум скока или Диандре Ајтон со 33 поени и 19 скока.

Во еден момент од втората четвртина Хокс имаа предност од 16 поени.

Водството не траеше долго, бидејќи Блејзерс го свртеа резултатот со серија од 11:0 во третата четвртина, не испуштајќи го водството до самиот крај.

Атланта дојде до финишот на -1, но Портланд го блокираше налетот од слободните фрлања и го приведе натпреварот кон крајот.

Сега Хоукс имаат скор 29-36, додека Блејзерси 19-46.

Трендинг

На почеток
error: