Connect with us

#ФОКУС

Москва: Ги најдовме и ги казнивме, ликвидирани се

Руското Министерство за одбрана соопшти дека се убиени две групи грузиски платеници кои мачеле и убивале руски затвореници.

Како што се наведува, станува збор за група наречена „Грузиска легија“, која собрала етнички Грузијци, но и други странски платеници кои се обвинети за брутално мачење и на крајот за убиства на руски војници, за што има и видео.

„Руските сили ликвидираа две групи странски платеници, вклучително и членови на „Грузиската легија“, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.

„На 26 јуни, во борбите на три километри од Лисичанск, руските војници ги уништија сите 14 платенички странски групи. Првата група беше меѓународна и се состоеше од државјани на неколку европски земји. Втората беше составена исклучиво од Грузијци. кои беа дел од „грузискиот Легија“, рече Конашенков денеска на брифинг со новинарите.

„Руското Министерство за одбрана има информации за секој платеник кој е вмешан во злоупотреба и убиство на нашата армија. Ги најдовме и ги казнивме“, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Руската армија соопшти дека украинските сили изгубиле контрола во правец на Лисичанск.

#ФОКУС

Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски прифати погубна резолуција на ЕПП, вели СДСМ

Владата на чело со премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски се грижи за националните интереси, достоинството на сите граѓани и силно го брани македонскиот идентитет и дома и надвор, вели СДСМ

„Од друга страна е Христијан Мицкоски кој дома ги поткопуваше државните позиции со ширење невистини, а надвор прифати погубна Резолуција на ЕПП со ставови на Бугарија.

Запаметено ќе остане дека ниту ВМРО-ДПМНЕ, ниту Мицкоски не се спротивставиле на спорната Резолуција на ЕПП, дека не направиле ништо против тоа.

Разликата е голема и граѓаните ја гледаат и препознаваат.

Ковачевски го брани македонскиот идентитет, а Мицкоски премолчено прифаќа ставови на Бугарија“, се вели во соопштението.

Continue Reading

#ФОКУС

Бектеши: Ј.К. грее базени и копа криптовалути, го знаете, не е Јелена Карлеуша

Крешник Бектеши, министер за економија, тврди дека цената на елеткричната енергија е зголемена само во четвртиот блок. Бектеши на седница за пратенички прашања рече дека граѓаните ќе плаќаат исто па и помалку со блок тарифите.

„Грејат базени, копаат криптовалути. Го знаете и самиот, Ј.К.. Не е Јелена Карлеуша. Вашиот, што ве финансира. И денеска се жалите зошто ние ги браниме граѓаните во првиот, вториот и третиот блок. 36 мегавати да се троши месечно е 85 пати повеќе од просечно македонско семејство во државата“, кажа Бектеши.

Во четвртиот блок, покачувањето на струјата е од 11,4 проценти па до 99,5 проценти.

 

Continue Reading

#ФОКУС

Струјата поскапува за 7,4 проценти, Бислимоски ги кажа новите цени за сите блок тарифи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8% од домаќинствата ќе се зголеми во просек за 7,4 %. „Без блок тарифите цената на електричната енергија ќе се зголемеше за сите домаќинства за 17,74%, наместо за сегашните 7,4% за 98,8% од домаќинствата. Со оваа реформа […]

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: