Connect with us

#ФОКУС

Москва постави услов за преговори со Украина

Преговорите меѓу Русија и Украина може да се водат само доколку Киев ги прифати условите на Москва, изјави претседателката на Советот на федерацијата, Валентина Матвијенко.

“Се разбира, ако Западот сака, ќе го стави Киев на преговарачка маса и ќе ги натера да склучат мировен договор. Тие имаа сосема други цели, различни задачи. А денес тоа веќе им е очигледно на сите. Меѓутоа, Русија не избегна преговори, почнавме преговори со Украина“, изјави Матвиенко за телевизијата СТВ.

Таа објасни дека преговорите треба да се одвиваат под „реални услови“.

„Тие се познати. И ние ги објавивме во јавноста. Ова се условите што беа објавени во целите на специјалната воена операција и, се разбира, Русија нема да преговара под никакви други услови, бидејќи Украина е таа што го премина црвена линија“, додаде Матвиенко.

Во Украина, според неа, колективниот Запад се бори против Русија.

„Ако зборуваме за тоа што се случува во Украина, Русија не е во војна. Тоа е колективниот Запад, НАТО е тој што војува со Русија од рацете на Украинците. Затоа моравме да сториме се да го заштитиме нашиот суверенитет и нашата безбедност. Русија е сè уште подготвена за преговори, но не декларативна, без да измислува никакви шеми, теми кои можат да ги одложат преговорите. Мора да се прифатat јасно и прецизно нашите услови. И тоа ќе стане основа за преговори, при што ќе може да се прецизираат нијансите и така натаму“, нагласи претседателот на Советот на Федерацијата на Русија.

#ФОКУС

RSS Feed Generator, Create RSS feeds from URL

Features

Embed News Feeds


Take control of your content using our cloud based all-in-one news feeds solution. Easily embed dynamic content on your website.

  • News Feeds

    Dynamically updated news feeds at the tips of your fingers

  • Filters

    Filters

    Stay focused on your content using our advanced filters

Continue Reading

#ФОКУС

Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски прифати погубна резолуција на ЕПП, вели СДСМ

Владата на чело со премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски се грижи за националните интереси, достоинството на сите граѓани и силно го брани македонскиот идентитет и дома и надвор, вели СДСМ

„Од друга страна е Христијан Мицкоски кој дома ги поткопуваше државните позиции со ширење невистини, а надвор прифати погубна Резолуција на ЕПП со ставови на Бугарија.

Запаметено ќе остане дека ниту ВМРО-ДПМНЕ, ниту Мицкоски не се спротивставиле на спорната Резолуција на ЕПП, дека не направиле ништо против тоа.

Разликата е голема и граѓаните ја гледаат и препознаваат.

Ковачевски го брани македонскиот идентитет, а Мицкоски премолчено прифаќа ставови на Бугарија“, се вели во соопштението.

Continue Reading

#ФОКУС

Бектеши: Ј.К. грее базени и копа криптовалути, го знаете, не е Јелена Карлеуша

Крешник Бектеши, министер за економија, тврди дека цената на елеткричната енергија е зголемена само во четвртиот блок. Бектеши на седница за пратенички прашања рече дека граѓаните ќе плаќаат исто па и помалку со блок тарифите.

„Грејат базени, копаат криптовалути. Го знаете и самиот, Ј.К.. Не е Јелена Карлеуша. Вашиот, што ве финансира. И денеска се жалите зошто ние ги браниме граѓаните во првиот, вториот и третиот блок. 36 мегавати да се троши месечно е 85 пати повеќе од просечно македонско семејство во државата“, кажа Бектеши.

Во четвртиот блок, покачувањето на струјата е од 11,4 проценти па до 99,5 проценти.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: