Connect with us

#ХАЈТЕК

Најмоќниот телескоп на НАСА открил знаци на живот на далечна планета

Вселенскиот телескоп на НАСА Џејмс Веб ги откри првите докази за знаци на живот на далечна планета. Наводно е откриена молекула наречена диметил сулфид која на Земјата ја произведуваат живи организми.

Истражувачите нагласуваат дека сè уште немаат цврсти докази дека ова е навистина диметил сулфид. За планета велат дека е оддалечена 120 светлосни години и дека се потребни повеќе податоци за да се потврди нејзиното присуство.

Истражувачите откриле и метан и CO2 во атмосферата на планетата, што би можело да значи дека на неа има воден океан. Професорот Нику Мадхусудан од Универзитетот во Кембриџ, кој го водел истражувањето, за „Би-би-си“ рече дека целиот тим бил изненаден кога ги видел резултатите.

„На Земјата, диметил сулфид произведува само животот. Поголемиот дел од него во атмосферата на Земјата се испушта од фитопланктонот во морската средина“, рече тој.

#ХАЈТЕК

ВИДЕО: Гејмерите го добиваат првиот флексибилен OLED монитор во светот

ВИДЕО: Гејмерите го добиваат првиот флексибилен OLED монитор во светот

Corsair неодамна го покажа својот најнов монитор. Тоа е Xeneon Flex 45WQHD240 од премиум сегментот.

Мониторот Xeneon Flex 45WQHD240 има екран со големина од 45 инчи, ултра широк OLED панел со сооднос 21:9 и резолуција од 3440 x 1440 пиксели.

Секако, најинтересната карактеристика на мониторот Xeneon Flex е неговата флексибилност, бидејќи дисплејот може рачно да се свитка и да се претвори од традиционален рамен екран во заоблен екран.

На страната на дисплејот има рачки, кои може да се влечат за да се прилагоди степенот на искривување на екранот до 800R. Исто така, можно е да се прилагоди само едната страна на мониторот, доколку сакате да го поставите до друг монитор.

Xeneon Flex го користи W-OLED дисплејот на LG и ветува осветленост до 1000 нити, контраст од 1.350.000:1, а екранот има заштита од отсјај и технологија за слаба сина светлина која го намалува напрегањето на очите.

На гејмерите особено ќе им се допаднат функциите како што се време на одговор од 0,03 милисекунди, брзина на освежување до 240 Hz и компатибилност со технологиите Nvidia G-Sync и AMD FreeSync.

Corsair не објави информации за датумот на продажба, цената и конечните спецификации на мониторот Xeneon Flex 45WQHD240.

Continue Reading

#ХАЈТЕК

Српскиот бренд Tesla дебитираше на IFA 2022 со QLED телевизори

Српскиот бренд Tesla дебитираше на IFA 2022 со QLED телевизори

На еден од најважните технолошки настани во светот, српскиот бренд Tesla изложи премиум серија на бела техника, како и импресивни QLED телевизори.

На повеќе од 200 квадратни метри простор се претставени лични, носливи прочистувачи на воздух и роботски правосмукалки.

Штандот на Tesla на IFA 2022 е полн со ексклузивни, интерактивни и забавни експонати кои покажуваат како технологијата не само што е резервирана за малкумина привилегирани, туку е дел од секојдневниот живот за сите нас.

Tesla претставува нова линија на QLED телевизори

Tesla QLED TV носи сосема ново искуство за гледање ТВ. Како што велат од компанијата: „По првото гледање, враќањето на стариот начин повеќе нема да биде опција“.

Tesla QLED ТВ нуди повеќе од милијарда бои и може да се пофали со широк спектар на опции за забава токму во вашиот дом – со други зборови, тој е дизајниран да ве забавува. Ова е досега најсветлиот телевизор Tesla, со одличен контраст, живописни сцени и одлична репродукција на бои, што им овозможува на клиентите јасно да го видат секој детаљ.

Иновации во технологијата за клима уредите на Tesla во 2022 година

Со рекордно високи температури секое лето, инвестирањето во клима е одлична идеја. Тесла произведува клима уреди со низа корисни функции, од свеж и чист воздух, до одлични перформанси, мала потрошувачка на енергија, брзо ладење, супериорно самоодржување и заштита на животната средина.

Клима уредите Tesla се карактеризираат и со модерен, елегантен и едноставен изглед, што ги прави совршено да се вклопат во секој ентериер, без разлика на дизајнот.

Нова, динамична SDA линија

Понекогаш малите нешта прават голема разлика, а во случајот на Тесла тоа важи за малите апарати за домаќинство. Едно од најважните додатоци во портфолиото на компанијата оваа година, палетата на Tesla SDA претставува нова линија на ефикасни и модерни уреди, создадени да одговорат на новите барања на пазарот и да ги задоволат сите потреби на модерниот дом.

Тивка и лесна технологија за чистење

Штандот на компанијата има за цел да биде еден од најчистите за време на IFA 2022, благодарение на различната линија на правосмукалки, кои се карактеризираат со подобрено потивко работење, без губење на перформансите. Со антибактериски, HEPA филтер што може да се пере (технологија со висока ефикасност, абсорбентни честички), овие правосмукалки помагаат да се заробат ситните честички од прашина и ефикасно да се исчисти секој дел од куќата.

Кога станува збор за автоматско чистење, роботите на Tesla користат иновативна ласерска технологија, која ја скенира и мапира околината за да создаде персонализиран план за чистење, што ги олеснува домашните работи.

Onyx серијата за супериорно перење и науката зад технологијата на двоен инвертер

Посетителите можат да уживаат и во иновативно искуство со перење и сушење благодарение на серијата Tesla Onyx. Под слоганите на главните карактеристики „Чисто и безбедно“ и „Нега на пареа“, Tesla ги претстави карактеристиките на системот Hygiene Pro кој ги одржува алиштата чисти и дезинфицирани.

https://www.youtube.com/watch?v=uqCXpZ4Grl4

Конечно, компанијата со гордост ја претстави својата модерна технологија со двоен инвертер што им овозможува на корисниците прецизно да ја постават вистинската температура на фрижидерот. Оваа иновација значително помага да се намали потрошувачката на енергија и нивото на бучава.

На саемот IFA беа претставени и фрижидери и замрзнувачи со најнова технологија за ладење, кои ја одржуваат температурата во фрижидерот благодарение на вградената метална плоча на задната страна.

Continue Reading

#ХАЈТЕК

LG претстави OLED телевизор што се витка, нудејќи избор помеѓу заоблен и рамен режим

LG претстави OLED телевизор што се витка, нудејќи избор помеѓу заоблен и рамен режим

LG официјално го претстави својот прв свитлив OLED телевизор кој може да се користи како заоблен или целосно рамен екран.

Станува збор за модел на LG OLED Flex LX3 со екран од 42 инчи кој може да се свитка и да се користи како заоблен (900R) екран благодарение на најновата технологија на LG. Заоблените екрани се погодни за подобро искуство со играњето, додека рамните екрани се повеќе наменети за гледање ТВ содржини или услуги за стриминг.

Корисниците на LG OLED Flex можат автоматски да го свиткаат и да го приспособат телевизорот во заоблен режим со притискање на копче на далечинскиот управувач, за разлика од некои монитори што треба да се свиткаат рачно. Понудени се две различни поставки, но корисниците можат да ја приспособат заобленоста на екранот во чекори од пет проценти преку 20 различни нивоа.

LG го промовира 42-инчниот свитлив екран со фокус на гејмерите благодарение на низата функции кои се привлечни и корисни за сопствениците на конзоли и гејмерите на компјутери. LX3 поддржува играње Dolby Vision со резолуција 4K и стапка на освежување на сликата од 120 HZ, а исто така ги има и најновите функции на HDMI 2.1 како што се VRR (променлива стапка на освежување) и ALLM (автоматски режим на мала латентност). LG поддржува и Nvidia G-Sync или AMD FreeSync технологии, што е особено важно за квалитетно играње.

Овој телевизор дефинитивно изгледа како огромен монитор, особено затоа што има високо прилагодлив држач што ви овозможува да го навалите напред и назад. Има и режими за играње кои овозможуваат намалување на големината од 42 на 32 или дури 27 инчи. LX3 доаѓа со претходно инсталирана апликација за игра која вклучува скринсејвери и кратенки за Twitch и YouTube.

Гејмерите можат да го користат и режимот LG Multi View за да гледаат содржини од два различни извори истовремено, така што на пр. може да ја користи конзолата и да гледа видео на YouTube на телевизорот преку пренос од мобилен телефон.

LG всушност е меѓу првите компании што воведоа OLED телевизори со вистински виткање. Се уште не е позната цената на моделот LG OLED Flex TV, ниту пак датумот на почеток на продажбата.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: