Медиасет.мк

Медиасет

Надал приреди шоу, а потоа ги разуми фановите: Имаше порака за Алкараз која не личи на него

Рафаел Надал беше поразен во егзибицискиот меч „Нетфликс Слем“ бидејќи Карлос Алкараз успеа да направи пресврт со 3:6, 6:4, 14:12. Сепак, по натпреварот тој кажа нешто што ги израдува неговите навивачи.

Шпанците ја забавуваа публиката, земаа огромна сума на пари и на крајот покажаа дека се подготвени за Индијан Велс, кој е на програмата од 6 до 17 март.

Надал најпрвин поздрави за својот шпански наследник, но истакна и дека му е драго што е блиску до крајот, што е порака која не наликува на него.

„Да се ​​игра против него е голем предизвик. Ние сме сосема различни генерации. Треба да имаме среќа да имаме некој како Карлос, тој е неверојатен. Има само 20 години и веќе има освоено два Грен слем. Некои многу важни турнири. Доброто е што нема да се соочувам многу често со него. Како навивач ќе продолжам да уживам уште долго“, изјави Надал.

Тогаш „бикот Мајорка“ кажа што го израдувало.

Во текот на првиот сет одиграв на добро ниво, иако помина долго време откако не играв, но се чувствував многу подобро отколку што очекував“, заклучи шпанскиот тенисер.

Трендинг

На почеток
error: