Медиасет.мк

Медиасет

(Видео) Новак ги загрижи фановите

Новак Ѓоковиќ го одработи првиот тренинг во комплексот Индијан Велс на Централниот терен за да ја почувствува брзината на подлогата и условите на кои ќе игра.

Српскиот тенисер реши да тренира со Себастијан Корда кој сериозно го повреди на турнирот во Аделаида на почетокот на минатата година. Оттогаш Американецот имаше големи проблеми со повредите и отсуствуваше почесто отколку што всушност играше на АТП турнејата . Двајцата разменија удари под будното око на Горан Иванишевиќ од една, и Радек Штепанек од друга страна.

Во тимот на Ѓоковиќ извесен период беше и овој поранешен тенисер, а не е тајна дека останаа големи пријатели и дека Новак беше на неговиот проштален меч во Чешка.

„Да, имавме многу можности. Секој ден се гледаме во соблекувалната. Ништо не може да го надмине фактот што бев во неговиот тренерски штаб. Толку многу поминавме низ таа соработка, како играчи, како противници, како пријатели… Најважно е да го задржиме пријателството, тоа е важно на крајот на денот“, изјави Штепанек за Нова.рс минатата година.
Она што ги загрижи фановите е фактот што Ѓоковиќ уште еднаш облече „ракав“ и со тоа му даде дополнителна поддршка на тој лакт кој го мачи веќе некое време, а најчесто го става кога времето е малку постудено.

„Тој го има тој поглед во очите. Ѓоковиќ е сериозен во тенискиот рај“, се вели во најавата за турнирот.

Ѓоковиќ е слободен во првото коло, а во второто ќе игра против подобриот од дуелот Александар Вукиќ и квалификантот. Српскиот тенисер се уште не знае кога ќе го одигра мечот од второто коло.

Трендинг

На почеток
error: