Медиасет.мк

Медиасет

Новак пак триумфираше, па излезе со импресии за турнирот и противникот: Беше убаво во тенискиот рај

Најдобриот светски тенисер се пласираше во третото коло на првиот Мастерс сезонава победувајќи го Австралиецот Александар Вукиќ со 6:2, 5:7, 6:3.

Тоа беше негова јубилејна, 400-та победа на Мастерс турнирите. Секоја чест и за Вукиќ, кој за прв пат го имаше Новак за противник и одигра во рамките на своите можности. Новак во следното коло ќе игра против Италијанецот Лука Нарди кој со 6:3, 3:6, 6:3 го совлада Кинезот Јижен Жанг.

Новак со брејк го отвори натпреварот, а потоа поведе со 2:0.

Брејк шансата не ја искористи во третиот гем, а потоа во следниот гем мораше да се соочи со брејк за самиот противник, но се реши со добар сервис и стигна до 3:1.

Новак го погоди својот прв ас во шестиот гем, а потоа во следниот гем повторно го одзеде сервисот на противникот и во следниот гем ја заврши работата во воведниот сет со 6:2 по само 34 минути игра.

По средбата, Новак ги изрази своите впечатоци за враќањето на турнирот по пет години.

„Убаво е да се вратиш по пет години. Многу долг период, се разбира за професионален тенисер. Тие го нарекуваат овој турнир тениски рај, навистина е. Сите се чувствуваат многу добро, од играчи, тренери, љубители на тенис, навивачи, луѓе кои доаѓаат да го поддржат овој турнир.Феноменален турнир, секоја година е се подобар. Деновиве на тренинзите имаше полни трибини, многу страст, почувствував охрабрувачка движечка енергија и навистина ми е драго што успеав да се вратам и да ја започнеме турнирската кампања со победа“, рече Новак.

Вукиќ заработи високи пофалби за настапот на премиерниот меч со својот тениски идол.

“Тој одигра одлично. Заслужи голем аплауз, можеше да се види реакцијата на публиката кога излезе од теренот. Квалитетот беше навистина висок, особено во вториот сет и на почетокот на третиот. Тој одигра неверојатно форхенд, одлично сервираше, тешко се поминуваше низ него. Одеше на шутеви, се пушташе…“, додаде Новак.

Трендинг

На почеток
error: