Connect with us

#ФОКУС

Рама разочаран: „Путин можеби не е во добра здравствена состојба, но ниту ЕУ не е подобра“

Албанскиот премиер, кој вчера беше во Брисел, не можеше да сокрие дека е разочаран поради доцнењето на процесот за членство во ЕУ, рече дека тоа е „лош ден за унијата“.

Во интервју за италијанскиот „Кориере дела сера“, Еди Рама изјави дека Европската унија не ги исполнила своите ветувања.

„ЕУ не ги одржа своите ветувања. Истите лидери на заедницата признаваат дека ја завршивме домашната задача. И покрај тоа, ние сè уште сме решени“, рече Рама.

Тој додаде дека едногласноста треба да се отстрани од одлуките на ЕУ

„Навистина мислам дека треба, 100 проценти. Свесен сум дека ова е чувствително прашање за земјите-членки, кое има своја историја и значење. Но, дојде време да се отстрани“, рече Рама.

Тој исто така рече дека е тешко да се предвиди кога Албанија би можела да влезе во ЕУ и дека таквото предвидување е исто како и предвидувањето на „големи природни катастрофи“, пренесува албанската ABC.

Запрашан дали Балканот е изложен на руско и кинеско влијание поради таа ситуација, Рама рече дека областа е слаба точка на континентот.

„Ако ја погледнеме Русија, јасно е дека таа има свои патишта и канали кои го прават Балканот ранлив: затоа ние и другите земји во регионот работиме за Отворен Балкан, кој чека да се приклучи на ЕУ. – изјави Рама.

На заклучокот дека Путин ќе биде задоволен со тој ќор-сокак, Рама рече дека Путин можеби „не е во добра здравствена состојба, но ниту Европската унија не е подобра“.

#ФОКУС

RSS Feed Generator, Create RSS feeds from URL

Features

Embed News Feeds


Take control of your content using our cloud based all-in-one news feeds solution. Easily embed dynamic content on your website.

  • News Feeds

    Dynamically updated news feeds at the tips of your fingers

  • Filters

    Filters

    Stay focused on your content using our advanced filters

Continue Reading

#ФОКУС

Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски прифати погубна резолуција на ЕПП, вели СДСМ

Владата на чело со премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски се грижи за националните интереси, достоинството на сите граѓани и силно го брани македонскиот идентитет и дома и надвор, вели СДСМ

„Од друга страна е Христијан Мицкоски кој дома ги поткопуваше државните позиции со ширење невистини, а надвор прифати погубна Резолуција на ЕПП со ставови на Бугарија.

Запаметено ќе остане дека ниту ВМРО-ДПМНЕ, ниту Мицкоски не се спротивставиле на спорната Резолуција на ЕПП, дека не направиле ништо против тоа.

Разликата е голема и граѓаните ја гледаат и препознаваат.

Ковачевски го брани македонскиот идентитет, а Мицкоски премолчено прифаќа ставови на Бугарија“, се вели во соопштението.

Continue Reading

#ФОКУС

Бектеши: Ј.К. грее базени и копа криптовалути, го знаете, не е Јелена Карлеуша

Крешник Бектеши, министер за економија, тврди дека цената на елеткричната енергија е зголемена само во четвртиот блок. Бектеши на седница за пратенички прашања рече дека граѓаните ќе плаќаат исто па и помалку со блок тарифите.

„Грејат базени, копаат криптовалути. Го знаете и самиот, Ј.К.. Не е Јелена Карлеуша. Вашиот, што ве финансира. И денеска се жалите зошто ние ги браниме граѓаните во првиот, вториот и третиот блок. 36 мегавати да се троши месечно е 85 пати повеќе од просечно македонско семејство во државата“, кажа Бектеши.

Во четвртиот блок, покачувањето на струјата е од 11,4 проценти па до 99,5 проценти.

 

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: