Медиасет.мк

Медиасет

Руски и белоруски спортисти нема да учествуваат на церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Париз

МОК ја критикуваше Русија за нејзината намера да ги организира Игрите на пријателство во септември оваа година.

Руските и белоруските спортисти нема да можат да учествуваат на свеченото отворање на Олимписките игри во 2024 година во Париз, соопшти Меѓународниот олимписки комитет (ИОК).

Спортистите од двете земји се забранети од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Сепак, спортистите од Русија и Белорусија кои ќе се квалификуваат за Олимпијадата ова лето можат да се натпреваруваат како неутрални.

Одлуката дали ќе учествуваат на затворањето на Игрите ќе биде донесена подоцна.

МОК соопшти дека руските и белоруските спортисти нема да бидат дел од свеченото отворање бидејќи настапуваат поединечно, но „ќе им се даде можност да го искусат настанот“.
Досега на Олимписките игри во Париз се пласираа 12 руски и седум белоруски спортисти.

На Игрите во Париз летово ќе можат да учествуваат, но без знамиња, амблеми или пеење на химните на Русија и Белорусија во случај да освојат златен медал во некој спорт.

Во меѓувреме, МОК, исто така, објави дека планот на Русија да биде домаќин на Игрите на пријателство е „циничен обид на Москва да го политизира спортот“.

Русија сака да ги организира Игрите на пријателство во септември оваа година, но МОК тоа го оцени како „јасно кршење на Олимписката повелба и различните резолуции на Обединетите нации“.

Првите Игри на пријателство беа организирани од страна на Советскиот Сојуз и осум други земји откако ги бојкотираа Олимписките игри во Лос Анџелес во 1984 година.

„Руската влада започна многу интензивна дипломатска офанзива… контактирајќи со владите ширум светот, притоа намерно заобиколувајќи ги спортските организации во тие земји“, соопшти МОК.

„Тоа е циничен обид на Руската Федерација да го политизира спортот“, се додава.

ИОК, исто така, ги обвини руските власти за „целосно непочитување на глобалните анти-допинг стандарди и интегритетот на натпреварувањето“.

Меѓународниот олимписки комитет, исто така, ги истакна „непотребните притисоци“ со кои може да се соочат спортистите доколку бидат принудени да учествуваат на Игрите на пријателство, велејќи дека тие би можеле да бидат изложени на ризик „да бидат искористени како дел од политичка пропагандна кампања“.

Минатата недела, Светската антидопинг агенција (ВАДА) изрази загриженост за неодобрените спортски настани.

Трендинг

На почеток
error: