Медиасет.мк

Медиасет

Салати кои заменуваат оброк

Ова се посни салати кои целосно ќе ве заситат и ќе го заменат целиот оброк. Одлични се за вечера!

Освен што се вкусни, овие салати се и многу здрави, а бидејќи се посни, добро ќе биде секој ден да си направите свој микс и да ја замените вечерата со некоја од нив. На овој начин ќе го обезбедите квалитетот на исхраната.

Салата од цвекло

Излупете го и исецкајте свежо цвекло, додадете парчиња портокал, а потоа додадете сецканите бадеми. Зачинете со малку маслиново масло и сок од лимон. На овој начин, дури и оние кои никогаш не консумирале цвекло ќе го сакаат.

Салата од киноа

Богата е со протеини и есенцијални хранливи материи. Сварената киноа измешајте ја со сецкани домати, краставица, црвена пиперка, магдонос и сè прелијте со маслиново масло. Додадете печени ореви за дополнително крцкање, а ако сакате кикирики или други јаткасти плодови, заменете ги со ореви.

Салата од грчка артичок

Во комбинација со сочни домати, црни маслинки, краставица и црвен кромид, артичокот ќе добие уникатна текстура. Зачинете со оригано, босилек, маслиново масло и балсамико.

Мешана салата од грав со авокадо

Измешајте различни видови грав со сецкани домати, црвен кромид и авокадо. Додадете ситно сецкан коријандер или магдонос. Посипете со мешавина од маслиново масло, сок од лимон и малку сол.

Салата од авокадо и киноа

Измешајте сварена киноа со авокадо, црн грав, пченка и сецкан кромид. Додадете сок од лимета, маслиново масло и зачини по желба. Оваа салата е богата со растителни влакна и здрави масти.

Трендинг

На почеток
error: