Connect with us

#ФОКУС

Снимка ја крена цела Америка на нозе: Полицаец седум пати пука во невооружен човек

Рејсин Вајт во неделата сними видео што ја крена цела Америка на нозе. Вајт го сними моментот кога еден од полицајците во Висконсин седум пати пукал во невооружениот Џејкоб Блејк.

Вајт вели дека полицијата пукала во Блејк пред неговите деца. Тој вели дека цела вечер не можел да заспие поради гневот и траумата што ги доживеал од ваквиот настан. Блејк се наоѓа во одделението на интензивна нега, но лекарите велат дека неговата состојба е стабилна.

Вајт вели дека неколку пати го имал видено Џејкоб откако тој се преселил во февруари во Висконсин. Двајцата никогаш не разговарале, но Вајт секогаш ги гледал Блејк и неговите деца како си играат надвор. Снимката што ја направил Вајт е прегледана повеќе од 2,4 милиони пати.

Истата предизвика голем гнев кај луѓето од градот Кеноши, место сместено на крајбрежјето од езерото Мичиген, меѓу Чикаго и Милвоки.

„Загрижувачки е да се гледа како полицијата пука седум пати во невооружен маж. Тоа многу ме вознемири. Сигурен сум дека неговите деца се истрауматизирани повеќе од кого било“, изјавил Вајт за Си-ен-ен.

Поради ваквиот случај, демонстранти ширум земјата повикаа на правда. Вајт изјавил дека се надева дека полицаецот кој пукал во Блејк ќе преземе одговорност и дека ќе признае дека употребил претерана сила.

„Навистина се надевам дека сите го гледаат ова што се случува низ земјата и светот. Се надевам дека ќе има правда за овој човек“, изјавил Вајт.

Пред пукањето полициските службеници биле груби кон Блејк. Тие го удирале по главата и ребрата. Поради тоа Вајт вели дека го снимил видеото. Тамошната полиција побарала од одделението за криминалистичка истрага на Висконсин да покрене истрага за пукањето.

#ФОКУС

ВИДЕО: На Ковачевски му дадоа да јаде бугарско јаболко


Актуелно

ВИДЕО: На Ковачевски му дадоа да јаде бугарско јаболко

На крајот од прес конференцијата помеѓу премиерите на Македонија и Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков се случи еден интересен момент.

Од Бугарија, Ковачевски на подарок доби црвено здраво јаболко во знак на благодарност.

„Господине Ковачевски, дозволете ми да ви подарам здрава, бугарска црвена јаболка во знак на благодарност за тоа дека вие ќе го запазите нашето единство меѓу Бугарија и Македонија“, истакна соговорничката.

Подоцна, Ковачевски рече дека јаболкото ќе го јаде во автомобил додека патува кон следната премиерска активност.

Continue Reading

#ФОКУС

Октомври годинава постуден и натпросечно влажен

Октомври бил постуден и натпросечно влажен месец во споредба со повеќегодошните вредности, покажува статистиката на УХМР.

Темпратурите на ниво на држава биле пониски за 2,4 степени. Во текот на октомври се забележани минимални температути под нулата на речиси сите мерни места. Најмногу денови со негативни температури имало во Берово – 11, а најмалку во Штип – 1. Апсолутна најниска температура од минус 5,1 степен е измерена во Берово на 28 октомври. Највисока, пак, е регистрирана во Гевгелија на 4 октомври кога се измерени 26 степени.

Вкупните месечни врнежи дожд во октомври варирале од 94,7мм во Крива Паланка до 176,7 мм во Маврово. Дневниот максимум бил во Битола на 8 октомври кога наврнале 46мм дожд.

Споредено со просечната вредност за периодот 1981-2010, во октомври годинава наврнале два пати повеќе дожд од просекот.

Continue Reading

#ФОКУС

Мајли Сајрус еволуираше и стана Лепа Брена


Откако Мајли Сајрус го смени имиџот, на Твитер во регионот се шегуваат дека американската ѕвезда конечно еволуирала во Лепа Брена.

-Сѐ што ве интересира добивате со еден клик –

„Брено ти ли си?“, „Брена авангарда, била пред времето“ се шегуваат и ги споредуваат двете пејачки.

Continue Reading
Advertisement

Инста

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: