Connect with us

#ФОКУС

Снимка ја крена цела Америка на нозе: Полицаец седум пати пука во невооружен човек

Рејсин Вајт во неделата сними видео што ја крена цела Америка на нозе. Вајт го сними моментот кога еден од полицајците во Висконсин седум пати пукал во невооружениот Џејкоб Блејк.

Вајт вели дека полицијата пукала во Блејк пред неговите деца. Тој вели дека цела вечер не можел да заспие поради гневот и траумата што ги доживеал од ваквиот настан. Блејк се наоѓа во одделението на интензивна нега, но лекарите велат дека неговата состојба е стабилна.

Вајт вели дека неколку пати го имал видено Џејкоб откако тој се преселил во февруари во Висконсин. Двајцата никогаш не разговарале, но Вајт секогаш ги гледал Блејк и неговите деца како си играат надвор. Снимката што ја направил Вајт е прегледана повеќе од 2,4 милиони пати.

Истата предизвика голем гнев кај луѓето од градот Кеноши, место сместено на крајбрежјето од езерото Мичиген, меѓу Чикаго и Милвоки.

„Загрижувачки е да се гледа како полицијата пука седум пати во невооружен маж. Тоа многу ме вознемири. Сигурен сум дека неговите деца се истрауматизирани повеќе од кого било“, изјавил Вајт за Си-ен-ен.

Поради ваквиот случај, демонстранти ширум земјата повикаа на правда. Вајт изјавил дека се надева дека полицаецот кој пукал во Блејк ќе преземе одговорност и дека ќе признае дека употребил претерана сила.

„Навистина се надевам дека сите го гледаат ова што се случува низ земјата и светот. Се надевам дека ќе има правда за овој човек“, изјавил Вајт.

Пред пукањето полициските службеници биле груби кон Блејк. Тие го удирале по главата и ребрата. Поради тоа Вајт вели дека го снимил видеото. Тамошната полиција побарала од одделението за криминалистичка истрага на Висконсин да покрене истрага за пукањето.

#ФОКУС

Македонка го освои срцето на Цеца


Македонката Сања Димова, во последното издание од „Ѕвездите на Гранд“, со нејзиниот настап го воодушеви жирито и балканската публика. Сања се престави со „Судбо моја“ и „Повторно имам причина да живеам“ и освои пет гласа од жирито и еден од продукцијата.

-Сѐ што ве интересира добивате со еден клик –

По потекло струмичанка, од музичко семејство, младата Сања, која студира на музичка академија, на прашањето од Саша Поповиќ кога ќе избере за ментор во следниот круг, таа одговори, Цеца, а пејачката прифати да работи со младата македонка.

„Верувај ми душо дека ќе биде се добро“ – ѝ рече Цеца.

Нејзините родители, познатите македонски пејачи Борис и Билјана, беа нејзината поддршка позади сцената и преставени како извондредни вокали, кои можеби наскоро, по сугестија на жирито ќе ги видиме на сцената од „Никогаш не е доцна“.

Continue Reading

#ФОКУС

Целодневен Skopje Vinyl Convention во МКЦ


Денес, со почеток од 13 часот во МКЦ ќе започне петтиот по ред „Skopje Vinyl Convention“, во организација на Funky Fresh.

-Сѐ што ве интересира добивате со еден клик –

Настанот е инспириран од и посветен на сите колекционери и љубители на винили. Има примарна цел да ги сплоти сите љубители и колекционери, а воедно и да им даде простор на локалните диџеи да ги покажат своите плочи и умешноста стекната изминатиов период. Оваа година ќе има повеќе изложувачи и дилери и секако одлична музичка програма. Целодневната програма вклучува над 20 дилери на плочи од земјата и регионот, неколку премиери на нови винил изданија и настап на повеќе од 20 локални музичари.

Влезот е слободен. Настанот ќе се реализира согласно актуелниот протокол за организирање  настани на отворен простор.

Continue Reading

#ФОКУС

Симон Трпчески ќе ја отвори новата концертна сезона на Филхармонијата


На 7 октомври во 20 часот Филхармонијата ја отвора новата концертна сезона со настап на исклучителниот македонски пијанист Симон Трпчески.

-Сѐ што ве интересира добивате со еден клик –

На програмата се две ремек-дела на Франц Лист – Концертот бр. 2 и симфонијата „Данте“.

Диригент е Габриел Бебешелеа од Романија, а ќе настапи и хорот „Про-арс“.

Билетите се веќе достапни и може да се резервираат на тел: 02/3238 182 и да се купат онлајн на веб-страницата www. filharmonija.mk.

Continue Reading
Advertisement

Инста

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: