Медиасет.мк

Медиасет

Тејлор Свифт направи хаос за време на турнејата

Сингапурскиот премиер Ли Хсиен Лунг изјави денеска дека одлуката на американската пејачка Тејлор Свифт да ја направи оваа земја единствена станица во Југоисточна Азија на нејзината светска турнеја не е непријателски чин кон соседните земји.
„Нашите агенции преговараа со неа за аранжман да дојде во Сингапур и да настапи и Сингапур да биде единствената станица во Југоисточна Азија. Се покажа дека е многу успешен аранжман. Не го гледам тоа како непријателски однос“, рече Ли на прес-конференција во Мелбурн, каде што присуствува на регионален самит, пренесува Ројтерс.

Владата на Сингапур претходно објави дека постигнала договор со пејачот да настапи во градот-држава, без да ги спомене условите на договорот.

Најавата ги налути другите земји во регионот, а властите во Тајланд рекоа дека договорот е постигнат под услов тоа да биде единствениот настап на Свифт во Југоисточна Азија, додека филипинските власти рекоа дека тоа „не е она што го прават добрите соседи“. Концертите на Свифт во Сингапур се одржуваат од 2 до 9 март, а шест претстави се распродадени.

Трендинг

На почеток
error: