Connect with us

#ХАЈТЕК

Твитер забранува споделување фотографии и видеа без согласност

Твитер соопшти дека нема да дозволи споделување приватни медиумски податоци, како што се фотографии и видеа, на својата платформа, без согласност на лицето кое е на нив.

Политиката за приватност на компанијата веќе забранува споделување на туѓи приватни податоци, како телефонски броеви, адреси и лични карти.

„Кога поединци кои се прикажани или овластени претставници ќе не известат дека не дале согласност за споделување на нивните приватни фотографии или видеа, ние ќе ги отстраниме“, соопштија од Твитер.

Основачот и извршен директор на Твитер, Џек Дорси во понеделникот поднесе оставка како прв човек на таа социјална мрежа.

#ХАЈТЕК

„Епл“ претстави нов „Ајфон 13“ и „Ајпад“

Американскиот технолошки гигант „Епл“ денеска го претстави новиот „Ајфон 13“ и подобрени модели на „Ајпад“ таблетите, проширувајќи ја 5-Г конективноста и прикажувајќи побрзи чипови и подобри камери.

„Ајфон 13“ има посветол екран. Новите модели изгледаат речиси исто како „Ајфон 12“, со таа разлика што се подебели и достапни во повеќе нови бои. Новата „13-ка“ има и свој ОЛЕД-дисплеј кој е 20 отсто „посјаен“ од претходната генерација.

Една од главните иновации во камерата е „филмскиот режим“, кој овозможува снимање со динамичен фокус, на пр. на подвижен објект и ја замаглува позадината во реално време. Телефонот ќе има и нов чип „А-15 Бионик“. Првичната цена на паметниот телефон е 699 долари.

Компанијата најавува и ажурирања на своите „Ајпад“ часовници. Паметниот часовник од серијата 7 ќе има поголем дисплеј и побрзо полнење. Тоа првично ќе чини 399 долари и ќе биде достапен подоцна оваа есен.

Ажурирањето на „Ајпад“-от е, пред сѐ, во 5-Г поврзувањето и нов дизајн што го прави да личи на „Ајпад ер“ и „Про“ од повисоката класа. Уредот, исто така, има и нова камера за работа и следење настава од дома. Основната цена на обичниот модел е 329 долари, а на „Ајпад мини“ – 499 долари. И двата ќе бидат достапни следната седмица.

Continue Reading

#ХАЈТЕК

Ако сè уште користите некој од овие телефони, наскоро ќе се збогувате со WhatsApp

Корисниците на најпопуларната апликација за разговор во светот кои имаат некои од постарите модели на паметни телефони наскоро нема да можат да користат WhatsApp бидејќи таа компанија ја прекинува поддршката за постарите модели.

Станува збор за телефони кои, во случај на модели на iPhone на Apple, користат iOS 9, додека уредите со Android престануваат да поддржуваат телефони со оперативен систем Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich.

Ако с still уште користите еден од следните постари модели на телефони, веќе нема да можете да користите WhatsApp од 1 ноември:

  • Apple: iPhone SE (1. генерација), iPhone 6s i iPhone 6s Plus,
  • Huawei: Huawei Ascend G740, Ascend Mate, Ascend D Quad XL, Ascend D1 Quad XL, Ascend P1 S i Ascend D2,
  • LG: LG Lucid 2, Optimus F7, Optimus F5, Optimus L3 II Dual, Optimus F5, Optimus L5, Optimus L5 II, Optimus L5 Dual, Optimus L3 II, Optimus L7, Optimus L7 II Dual, Optimus L7 II, Optimus F6, Enact, Optimus L4 II Dual, Optimus F3, Optimus L4 II, Optimus L2 II, Optimus Nitro HD i 4X HD i Optimus F3Q,
  • Samsung: Samsung Galaxy Trend Lite, Galaxy Trend II, Galaxy S2, Galaxy S3, Galaxy S3 mini, Galaxy Xcover 2, Galaxy Core i Galaxy Ace 2,
  • Sony: Sony Xperia Miro, Sony Xperia Neo L i Xperia Arc S,
  • ZTE: ZTE Grand S Flex, ZTE V956, Grand X Quad V987 i Grand Memo,
  • Модели од други производители: Alcatel One Touch Evo 7, Archos 53 Platinum, HTC Desire 500, Caterpillar Cat B15, Wiko Cink Five, Wiko Darknight, Lenovo A820, UMi X2, Faea F1 i THL W8.

Последното ажурирање на апликацијата, која „пристигна“ на овие уреди, беше објавено во февруари, а со следното, од 1 ноември, неколку милиони корисници ќе останат без можност да користат WhatsApp.

Continue Reading

#ХАЈТЕК

iPhone X преживеал пад од над 3000 метри

Според пилотот на Diamond Aviators, телефонот iPhone X преживеал пад од над 3000 метри во воздух.
Пилотот летал со својот авион Diamond DA40 од Колорадо Спрингс кон Атланта, кога сакал да направи фотографија на облаци, користејќи го неговиот iPhone X.

Авионот имал мали странични прозорци што можеле да се отворат при летот. Патувајќи со брзина од 282 километри на час, на висина од над 3000 метри, мал воздушен џеб на турбуленции му ја приближил раката премногу блиску до прозорецот на совозачот и телефонот бил вшмукан надвор од авионот.

По слетувањето во Атланта, пилотот користел резервен iPhone 6S за да го следи iPhone X (користејќи ја апликацијата Find My), кој некако го преживеал падот и ја пренесувал својата локација преку базната станица во Блајт, Арканзас. Потоа се обидел да го пронајде уредот во посеви од соја, и по долго пребарување, го открил телефонот, сè уште во неговата футрола.

Уредот бил во речиси перфектна состојба и покрај собраната прашина при падот. Кога го поврзал на напојување и го наполнил повторно, телефонот работел без проблеми, вклучително и во наредните денови. Самиот факт на неоштетеност бил изненадување за пилотот, со оглед на тоа што iPhone X има стакло напред и назад и се верува дека достигнал терминална брзина од над 320 километри на час, пред да удри во земјата.

Apple ја зајакна издржливоста на iPhone телефоните уште повеќе, со моделите кои излегоа после iPhone X од 2017 година, а на последниот модел iPhone 12 додаде и Ceramic Shield стакло за подобра отпорност на кршење.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: