Медиасет.мк

Медиасет

(Видео) Ќерката на Шабан препеа песна од музичката легенда

Шабан Шаулиќ важеше за крал на народната музиката, а во својата кариера долга неколку децении, сними многу безвременски хитови.

По смртта на популарниот пејач, кој загина во тешка сообраќајна несреќа во февруари 2019 година, многу фанови, но и колеги ја штитат неговата креативност да не биде заборавена.

Ќерката на Шабан Шаулиќ, Илда Шаулиќ, го наследи талентот на својот татко, па сега реши да сними своја верзија на најголемите хитови на легендарниот пејач.

Илда Шаулиќ ја обработи песната „Не плачи душо“, напишана од сопругата на покојниот пејач, Гордана Шаулиќ.

Песната „Не плачи душо“ е првиот сингл од долгонајавуваниот албум на Илда Шаулиќ, „Tvoji traži moji koraci“, кој е почит на легендарниот фолк пејач Шабан Шаулиќ. Илда ги носи најубавите песни кои нејзиниот татко ги прославил во својата долга и успешна кариера, во сосема ново руво и начинот на кој таа ги перцепира и чувствува.

Популарна пејачка со богат глас и многу емоции ги сними хитовите на нејзиниот татко, а најголема поддршка и беа токму членовите на семејството, мајка ѝ Гордана, сопругот Бојан, сестра и Санела, како и нејзината ќерка Ема.

Трендинг

На почеток
error: