Connect with us

#ТРЕНД

ВИДЕО: Марко ја запроси Луна Џогани

Победничката на реалното-шоу „Задруга“ и пејачка Луна Џогани вчера се сврши со момчето Марко Миљковиќ. Тие се запознаа пред повеќе од една година на снимањето на „Задруга“, каде што ја почнаа врската. Луна прва објави фотографија од моментот кога ја побарал за сопруга и се пофали дека ќе се мажи.

„Никој не веруваше во нивната љубов, никој не веруваше, но тие им ја затворија устата на злобниците и издржаа. Луна е пресреќна што Марко ја побара за жена“, рече за српските медиуми извор близок до Луна.

Љубовта на Луна и Марко почна во познатото српско ријалити. Откако шоуто заврши, тие беа неразделни, раскинаа по неколку месеци, а се смирија пролетта, откако и двајцата повторно се вратија во шоуто. Во истото реално шоу заедно со нив беа и родителите на Луна, пејачката Анабела Атијас и Гаги Џогани.

Пред врската со Марко, Луна имаше уште една врска во „Задруга“, со пејачот Слоба Радовановиќ, кој во тоа време беше оженет со Кија Коцкар. Слоба и Луна ја прекинаа врската пред крајот на шоуто, а таа долго потоа велеше дека тој е љубовта на нејзиниот живот.

Помеѓу двете учества во реалното шоу, Луна сними и неколку песни во студиото на Дарко Димитров.

#ТРЕНД

Хималајските габи кријат делотворен лек за рак

Молекула пронајдена во хималајската габа може да претставува огромен чекор напред во лекувањето на рак. Станува збор за нов вид хемотерапија, заснована на оваа „магичната хемикалија“ во развој.

Лекот, наречен „НУК-7738“, е развиен во Универзитетот Оксфорд, во соработка со британската фармацевтска компанија „Нукана“ и е важен бидејќи има способност да ги уништи клетките на ракот 40 пати поделотворно од претходните познати средства. Во споредба со постојните видови хемотерапија, овој лек му предизвикува и помала штета на телото.

„НУК-7738“ е во рана фаза на развојот, така што во мигов сѐ уште не е достапен како лек.

Активната состојка на лекот, наречена кордицепин е одговорна за делотворното својство на антиканцерогените, антиоксидантните и противвоспалителните дејства. Клиничките испитувања започнаа 2019 година, и досега ветуваат многу.

Continue Reading

#ТРЕНД

Лондонскиот новогодишен огномет откажан вторпат по ред

Познатиот лондонски новогодишен огномет е откажан вторпат по ред, а причината е „небезбедноста предизвикана од коронавирусот“, како што јави Би-Би-Си. Англија неколкупати беше под строг карантин, но и покрај укинувањето на сите ограничувања, традиционалниот лондонски огномет, сепак, нема да се случи ни оваа година.

И покрај откажувањето на огнометот, Градскиот совет вети дека дочекот на Новата година ќе биде „спектакуларен“. Прославата ќе се одржи на плоштадот Трафалгар, но други подробности засега не се соопштуваат.

Претходните години огнометот го гледаа околу 100.000 луѓе на улиците во Лондон. Последниот огномет се случи на дочекот на 2020 година.

Continue Reading

#ТРЕНД

500 родители против една наставничка: Причината е бизарна

Шерон Барнс, директорка и наставничка во канадското средно училиште е под притисок од родителите на учениците кои откриле на Фејсбук дека го слуша бендот Ајрон Мејден, поради што тие бараат таа да добие отказ, пишува Индипендент.

Незадоволните родители побараа смена на директорката бидејќи, според нив, таа отворено изразува симпатии кон сатанските симболи и окултните практики.

“Отвореното прикажување на сатанистички симболи е во директна спротивност на принципите на огромното мнозинство семејства што го претставуваат училиштето. И затоа бараме Шерон Барнс да биде сменета и на нејзино место да дојде друг директор, кој ќе ги претставува семејните вредности во училиштето “, стои во петицијата потпишана од 553 лица.

Меѓутоа, неколкумина ученици одлучија да застанат на страната на наставничката. Нинвата петиција досега ја потпишаа повеќе од 22.000 луѓе. Наведоа дека не одобруваат осуда на директорката поради нејзините објави на социјалните мрежи но и дека надлежните не смеат да го занемарат фактот дека Шерон Бернс врши одлична работа во училиштето.

Continue Reading
Advertisement

Инста

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: