Connect with us

#ЖИВОТ

Кога оралниот секс е опасност наместо задоволство?

Оралниот секс може да придонесе за зголемување на блискоста и интимноста меѓу партнерите, но, со себе носи и ризици по здравјето.

Може да добиете рак на грло од орален секс, велат докторите од Американското друштво за борба против рак. Не од оралниот секс сам посебе, туку од Хуман папилома вирусот (ХПВ) што се пренесува преку сексуален однос, вклучувајќи го оралниот секс.

Истражувањата покажаа дека некои видови рак на грлото и непцата може да бидат предизвикани од одредени типови на ХПВ. ХПВ е чест вирус, но не сите типови на овој вирус предизвикуваат рак. Ако не сте изложени на ХПВ за време на оралниот секс, не сте изложени ни на зголемен ризик од рак на грло.

Сепак, имајте предвид дека носители на инфекцијата може да бидат и мажи и жени, а вирусот може да помине незабележано, без физички воочливи симптоми.

Оралниот секс, рековме, може да ги зацврсти блискоста и интимноста меѓу партнерите, но ако едниот од партнерите не ужива во тоа, секој обид за наметнување на овој вид на интимност може да се доживее како притисок и да ја загрози врската.

Разговорот во ваков случај може да помогне. Ако сте загрижени за хигиената, мирисот, вкусот или што било друго во врска со оралниот секс, отворениот разговор е најдобро решение. Исто така, ако не сте сигурни што треба да правите, разговарајте, опуштете се и едноставно, пробајте.

Ако оралниот секс дефинитивно не ве привлекува, никому ништо, ако партнерот навистина ве сака и сака да биде со вас, тоа не би требало да претставува проблем. Најважно е, за ова, како и за сите други теми што ве засегаат во врската, отворено да разговарате.

Оралниот секс е чест избор за интимен однос кај тинејџерите, сметајќи дека на тој начин се заштитени од непланирана безбедност и тоа не го сметаат за „вистински секс“.

Не заборавајте дека оралниот секс не значи гарантирано безбеден секс. Иако ја нема опасноста од непланирана бременост, сепак постои висок ризик од заболување со сексуално преносливи болести, покрај ХПВ, како сифилис, гонореја, хепатит и други. Ако сте дијагностицирани со некоја од овие болести треба да го известите вашиот партнер пред да се впуштите во какви било сексуални односи, во врска или не.

Исто така, информирајте се за симптомите за сексуално преносливите болести и ако имате каков било сомнеж, подобро немојте да почнувате сексуална врска со таа личност.

#ЖИВОТ

Селска лисната домашна пита

Многу лесен начин да подготвите совршен појадок со чаша јогурт.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ за тесто: 250 мл млака вода, 8 г сув квасец или 30 г свеж, 50 мл масло, 2 јајца, 1 лажичка шеќер, 1 лажичка сол, 550-600 г брашно.

За фил: 300 г сирење, 2-3 јајца (едноставно измешајте ги и посолете по вкус). И уште: 150 г путер или маст за премачкување. Посипете со сусам. Печете на 200°C (390°F) првите 15 минути додека да зарумени, потоа намалете на 180°C (360°F) и печете уште 30 минути

ПОСТАПКА: Квасецот активирајте го во млака вода, шеќер и две лажици брашно. Во подлабок сад за месење сипете половина од брашното и помешајте го со солта. Додајте го маслото, јајцата на собна температура и акривираниот квасец.

Мешајте додека да добиете мазно тесто без грутчиња, па започнете постепено да го додавате остатокот од брашното со рачно месење. Кога тестото ќе стане компактно истресете го врз набрашнета површина и продолжете со месење.

Треба да остане меко, па штом престане да се лепи за рака, престанете со додавање брашно. Замесеното тесто ставете го садот и покријте го со кеса или стреч фолија и оставете да ферментира 15-тина минути или колку што е потребно за да го удвои волуменот.

Истресете го тестото на набрашнета површина и поделете го на 8 дела. Секој дел обликувајте го во топче, покријте ги со кеса за да не се сушат и оставете ги да одморат 5-10 минути за полесно да се развлекуваат.

Секое топче развлечете го со оклагија во тенка кора со големина на тепсијата (30 см). Кората ставете ја во тепсијата врз хартија за печење и премачкјате ја преку цела површина со растопен путер или маст.

Рамномерно распоредете една седмина од филот, па поклопете со друга кора. Постапката повторете ја додека да ги наредите сите кори. Последната кора малку подбутнете ја на краевите како да местите чаршав на кревет.

Нежно притиснете со дланката одозгора за да се сплесне питата (не премногу), па исечете ја на осмини. Одозгора премачкјате ја со едно разматено јајце и посипете ја со сусам или семе по ваша желба.

Ставете да се пече во добро загреана рерна на 200 степени првите 15 минути колку да зарумени, а потоа намалете на 180 степени и печете уште приближно половина час. Топлата погача одозгора можете да ја премачкате со малку растопен путер.

Оставете малку да се подизлади па извадете ја од тепсијата и послужете ја топла или ладна, секако е многу вкусна.

Continue Reading

#ЖИВОТ

Пита со сливи, вкусно летно уживање

Направете ја оваа вкусна пита со сливи и ќе имате одличен десерт за со кафе.

Continue Reading

#ЖИВОТ

Сицилијански рецепт за десерт стар пет века

Во лето освежува, а во зима се служи топло, забаионе или забаглионе загрева како прегратка. Според некои теории, забаионе е создаден во старите времиња на Сицилија, додека други тврдат дека пореално сценарио го вклучува монахот Сан Пасквал од Торино, кој во 16 век го пропишал опојниот крем како рецепт против замор кога жените се жалеле за безволни сопрузи.

Состојки:

– 3 жолчки

– 3 лажички шеќер

– вино по избор: марсала, мускат или порто

Подготовка:

Одделете ги жолчките и ставете ги во сад во кој можете да ги сварите на пареа. Зачувајте ги лушпите од јајцата бидејќи ќе ви бидат потребни за да ја измерите количината на вино за рецептот.

Во половината од скршената лушпа истурете го виното до половина и додадете го во жолчките. Додадете шеќер. Изматете ги состојките добро да се соединат и потоа ставете ги на пареа.

Загрејте ја жолчката постепено за да не загори. Нежно мешајте на пареа додека не добиете густ и мазен крем. Ќе ви требаат пет до 10 минути.

Доколку сакате да го послужите кремот ладен, садот со забајоне ставете го во поголем сад, наполнете го со мраз и ладна вода и мешајте додека не се излади. Украсете со овошје по желба.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: