Медиасет.мк

Медиасет

(Видео) Новак бос на Вимблдон, сите гледаа во неговите нозе: Погледнете го првиот тренинг на Ѓоковиќ на трева

Новак Ѓоковиќ пристигна на Вимблдон. Иако пред само две недели ова изгледаше како научна фантастика, тоа стана реалност.

Српскиот тенисер реши да се појави на Вимблдон и да го одработи првиот тренинг.

Српскиот ас во еден момент тренираше бос на совршено сочуваната англиска трева, а потоа се посвети и на тренинзите.

Интересно, овојпат со него е и Борис Бошњаковиќ, некогашниот главен тренер на Академијата Новак, кој со будно око ја следеше работата на Ѓоковиќ. Српскиот тенисер носел стегач на десното колено, а чудо е што во Лондон пристигна само 20 дена по операцијата на медијалниот менискус на десното колено.

Ѓоковиќ моментално е втор тенисер во светот, но се уште не е потврдено дека ќе биде втор носител на турнирот бидејќи Вимблдон го задржува правото да го промени распоредот на селекторите.

Трендинг

На почеток
error: