Connect with us

Hi, what are you looking for?

ТРЕНД

Засекогаш отпатува Селма, жената опеана во прочуената балада на „Бијело дугме“

Во својата 92 година, почина Селма Бориќ, жената која беше инспирација за поетот Владо Дијак да ги напише стиховите овековечени во култниот хит на „Бијело дугме“ од 1974 година.

Веста за нејзината смрт ја потврди долгогодишниот пејач на групата Жељко Бебек, кој ја отпеа прочуената балада и беше нејзин пријател.

„Утрово ме извести нејзиното семејство, со оглед на тоа што поради короната не ја посетував долго време. За жал, староста ја однесе, но заспа во мир и нека остане така, во мир. Замина мојата Селма,“ вели Бебек.

Advertisement. Scroll to continue reading.
error: