111-годишна жена e најстарата преживеана од коронавирус

111-годишна жена стана најстарата преживеана од коронавирус во Чиле, според Националниот центар за стари лица (СЕНАМА) во оваа јужноамериканска земја.

Хуана Зунига, којa ќе наполни 112 години во јули, е една од 25 лица заразени со ковид-19 во домот за пензионирање во Сантијаго, пренесува СЕНАМА. Таа живее во домот од 2014 година, а поминала 28 дена во карантин.

Кога официјално се опоравила на 10 мај, таа стана најстарата личност во Чиле која ја преживеа болеста предизвикана од коронавирусот.

Некои биле згрижени од членовите на семејството, а некои биле преместени во домот, така што Хуанита имала подобри услови за успешно надминување на 28 дена во карантин, објасни тој.

Чиле го продолжи карантинот за поголемиот дел од Сантијаго до 5 јуни. Земјата бележи 4328 нови случаи за 24 часа и има вкупно 82.228 заразени , што ја прави земјата трета по големина во Јужна Америка по Бразил и Перу.

Во Чиле, 841 луѓе починале од коронавирус.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *