Connect with us

#ФАЦИ

Авторката и медицинар Марија Јаневска си замина од Македонија

Авторката на книгата „Белешките на Лајла Грејс“, а воедно дел и од медицинската фела, Марија Јаневска јавно објави дека се иселила од Македонија. Таа на социјалните мрежи сподели дека сега ќе живее во Белгија и напиша: „Да наздравиме за новите почетоци“.

https://www.facebook.com/janevska.marija/posts/10225261205943736?__xts__[0]=68.ARCYrDygJL2EPIor77laW-O2skeX767KnkX1qNAu3bd_hYDGiHch3_vvch6rrEg-OxURjJtNpN0ke26kJqixT4Igu07TKHdjFCo4bqMprBEOgUeC0mAH3suG4DB41MT8lP7XobMuX_nIAZkHo-Y-iVwTPRdqy5sGxUqnmAFi6sLyXBArm_YZJETLhEDGc5yTD-Pbyc6gseakITPa0x9AwNvMHU8T5kNzCqxzI3mnaZVC2cJ-3ia5PDWgmg6Yd5GFlphFCkQUDFgmOJvF8PRak0gyIfTEf-MD3Xe7SV8wGg&__xts__[1]=68.ARBB_dgrtkH0pfllMLkEcmO_IG15dGdXt2wfV_E3t8jF0k3iWVNV7xMih7C1wEMW2_MMj0GwrVbeHS6KWSg7bZ0-mXC61KFqKf96pbfYkxtgdXCsEGnHr3UpjT_q4bshoChi7suQ2BFe–ZBDaUtRWTOJ-awSV6hBP7jrI5mBDJZ97LQSh-MWOz1dFKDprAlzmNUVVbGMDa0wMtKZSdxceI0ypG1oLOSSPnBrMNc1S-W-7D3FTF0g3DUeoC2-T6LUCVQh49B7yLAUP7GJJgaB8kSD8P-2TXoAOwaU38isg&__tn__=-R

Таа за време на карантинските мерки упатуваше апел до сите дека треба да ги почитуваат препораките, за побрзо и полесно справување со коронавирусот. Таа работеше во Лабораторија за генетика и персонализирана медицина.

https://www.facebook.com/janevska.marija/posts/10223051865911616

Таа не ги соопшти причините за заминувањето.

#ФАЦИ

Забавата може да почне, вели Дејан Манасков по операцијата на коленото

Крилото на македонската ракометна репрезентација, Дејан Манасков, успешно го оперираше коленото во приватна клиника во Скопје, откако пред две недели се повреди на натпревар на „Веспрем“. Манасков тогаш ги скина предните вкрстени лигаменти на коленото, а му беа оштетени и страничните вкрстени лигаменти и ‘рскавицата.

„Операцијата помина добро, се чувствувам одлично. Благодарам за сите ваши пораки со поддршка изминативе две недели. Забавата може да почне, а ние се гледаме наскоро. Ве сакам сите“, напиша ракометарот.

Поради повредата, Манасков најверојатно нема да настапи на Светското првенство во ракомет во јануари догодина.

Извор: Репортер.мк

Continue Reading

#ФАЦИ

(Фото) Игор возбуден: Илина ми се враќа дома

Актерот и шоумен Игор Џамбазов објави дека неговата девојка, Илина Арсова, се враќа од Еквадор каде ги освојуваше тамошните врвови. Алпинистката по речиси два месеци се враќа во Македонија.

„И шо викаш, се враќаш набргу? Ил сос мен се подиграваш?“

Тој сподели и Инстаграм стори од Илина со маска испишана со неговото име.  „Леси се враќа дома“, вели Џамбазов.

Парот ја започна врската за време на карантинот, лани, и оттогаш постојано објавуваат заеднички фотографии и спомени. Пред речиси два месеци, алпинистката се искачи на еден од највисоки активни вулкани во светот, Котопакси.

„Во Македонија можеби сум кралица на планините, но овде во Еквадор уште учам“, рече тогаш Илина и им се заблагодари на луѓето од нејзиниот тим.

За потсетување, Илина е првата Македонка која успеала да ги искачи седумте највисоки врвови на седумте континенти. Во 2019-тата година, таа се искачи на врвот Винсон на Антартик со што ја заврши мисијата „седум врвови“.

(Галерија) „Во Македонија сум кралица на планините, но, тука уште учам“, Илина Арсова во Еквадор го искачува еден од највисоките активни вулкани КотопаксиИзвор: Репортер.мк

Continue Reading

#ФАЦИ

Петар Богатиновски e првиот Македонец кој ќе вози на Светското првенство во картинг

Петар Богатиновски (12) е првиот Македонец кој некогаш се квалификувал за светско првенство во картинг, откако победи во Централна Европска Зона. Со освојување на титулата во ЦЕЗ, тој обезбеди учество на светското големо финале во Бахреин, кое ќе се одржи од 11 – 18 Декември оваа година.

Веста за неговиот успех ја сподели и претседателот на држвата, Стево Пендаровски, на својот официјален Фејсбук профил.

„Петар Богатиновски со победата во Централна Европска Зона – CEZ, е првиот Македонец којшто се квалификуваше за светското првенство во Бахреин во декември годинава. Поддршка за Петар!“, стои во неговата објава.

 

На финалето ќе учествуваат сите светски шампиони, вклучувајќи го и Петар, каде ќе имаат можност да добијат картингзи и мотори по пат на лотарија од страна на организаторите.

Богатиновски покрај освоената титула во ЦЕЗ (Централна Европска Зона),тој воедно учествуваше и во ССК (Спорт Стил Куп), каде исто така ја освои титулата.

Богатиновски во 2018 година ја освои вицешампионската титула во Централно Европската зона, а покрај тоа овие награди, има освоено пет трофеи. Од кои три во српскиот и два во македонскиот шампионат.

фото: официјалниот Фејсбук профил на претседателот Стево Пендаровски

Извор: Репортер.мк

Continue Reading
Advertisement

Инста

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: