Connect with us

#ЏЕТ-СЕТ

Еди Редмејн жали за прифаќањето на оскаровската улога на трансексуалец

Британскиот глумец Еди Редмејн изјави дека не требало да ја прифати улогата на данскиот сликар Ејнар Вегнер (подоцна Лили Елба) – еден од првите мажи, јавни личности, кој во 1930 година, решил со операцијата да си го промени полот. За филмот „Девојката од Данска“ од 2015. Редмејн ја доби втората номинација за „Оскар“ за главна машка улога.

– Не, не би ја прифатил (улогата) сега… Го снимав тој филм со најдобри намери, но мислам дека беше грешка!, рече глумецот за „Сандеј тајмс“.

Инаку, Редмејн го доби „Оскарот“ за улогата на Стивен Хокинг во „Теорија за сѐ“ (Theory of Everything) од 2014 година.

– Поголемата дискусија за фрустрациите околу кастингот е тоа што многу луѓе „немаат стол на масата“, рече Редмејн. – Мора да има „еднакво ниво“, инаку ќе продолжиме да ги водиме овие дебати.

Имено, Редмејн е хетеросексуалец, и според толкувањето на западните медиуми, со ова тој сака да каже дека за улогите на трансексуалци, хомосексуалци, бисексуалци итн., треба да имаат предност личности со такви определби. Џоел Греј, на пр., доби „Оскар“ за неговата слична улога во филмот „Кабаре“ од 1972 година, 40 години пред тој јавно да проговори за својата сексуалност.

– Од сите ликови што некогаш сум ги видел, овој им пркоси на нефер стандардите. Би ги замолил луѓето да го погледнат филмот пред да судат за кастингот, вели Редмејн.

#ЏЕТ-СЕТ

Почина Вилијам од „Сексот и градот“ и „Пријатели“

Американскиот глумец Вилијам – Вили Гарсон, познат по улогите во телевизиските серии „Сексот и градот“ (1998-2004) и „Пријатели“ (1994-2004), почина на 57-годишна возраст. Ова го објави неговиот син Нејтан Гарсон на Инстаграм.

„Почивај во мир, тато. Мило ми е што сподели толку патешествија со мене и успеа да постигнеш толку многу“, напиша тој.

Глумецот боледуваше од рак на панкреасот.

Tој инаку, имаше улоги и во „Класични злосторства“ и „Да се ​​биде Џон Малкович“ и во околу 170 разни други филмски и ТВ-проекти.

Continue Reading

#ЏЕТ-СЕТ

Најголемите српски ѕвезди се простуваат од текстописецот Марина Туцаковиќ

Најголемите српски ѕвезди се простуваат од текстописецот Марина Туцаковиќ преку социјалните мрежи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar)

– Маки моја… Барам зборови… Во овој пос*ан живот полн со болка, страдање и тага, ја остави најубавата трага… И претпоставувам дека вредеше да се живее за тоа… Ти благодарам за сe“, напиша Јелена Карлеуша.

И пејачката Драгана Мирковиќ објави проштална порака на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dragana Mirković (@dragana_mirkovic)

– Моите мисли сега се со твоето семејство, а особено со твојот син, бидејќи само ние што имавме среќа да не допреш во овој живот со својата величина, можеме барем да претпоставиме колку изгубиле вашите најблиски. Без разлика колку време поминав со тебе, секогаш ќе биде малку, а целата епоха на нашата музика оди со вас – напиша Драгана.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lepa Brena (@lepabrenaa)

– Никогаш повеќе нема да се роди таква жена што сите ја сакавме и почитувавме. Нејзините текстови ќе останат како печат на сите нас, едно време кога го имавме најголемиот поет и другар и пријател, напиша Лепа Брена на социјалните мрежи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by C E C A (@cecaraznatovic)

– Отиде една вонсериска душа, жена која правеше поезија од секоја ситуација, некој на чија работа никој не остана имун, а ние што ја имавме за пријателка, можеме да се сметаме за привилегирани! Марина драга моја, одмори ја душата и знај дека ќе бидеш сакана од сите нас засекогаш, напиша Цеца Ражнатовиќ.

Музичкиот текстописец Марина Туцаковиќ почина по долга и тешка болест во 67 година од нејзиниот живот.

Continue Reading

#ЏЕТ-СЕТ

Дизајнерот Златко ја облекувал Цеца: многу е кул!

Модниот дизајнер Златко Јовановски ја облече фолк-ѕвездата Цеца Ражнатовиќ за концерт. Тој за пејачката дизајнираше уникатни панталони со корсет, изработени од мониста, срма и рачно везени апликации. Цеца самата побарала од Златко да ѝ дизајнира нешто по негов вкус, а креацијата на која тој работел неколку недели, пејачката ја носеше викендов на концертот со кој ја заврши својата летна турнеја.

„Соработката со Цеца дојде поодамна, кога нејзината стилистка ме контактираше и побара да дизајнирам нешто специјално за неа. Јас ја прашав во кој правец да оди дизајнот, а стилистката ми кажаа дека Цеца ги видела моите креации, дека ѝ се допаѓа сè што правам, па затоа ќе остави на мојата имагинација“, вели Златко.

„Со 70% готова креација отидов кај неа на проба во Белград. Таму разговаравме за украсите и деталите. На пробата владееше многу пријатна атмосфера и имаше одлична соработка. Иако Цеца е огромно име на Балканот, таа е многу кул и бескрајно професионална. По пробата се вратив во Скопје, и откако ја завршивме креацијата во моето ателје, ѝ ја испративме за Белград“, раскажува дизајнерот.

Continue Reading
Advertisement

Инста

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: