Connect with us

#ЖИВОТ

Голема црвена дамка на Јупитер отвора нови прашања

НАСА со својот најмоќен вселенски телескоп „Хабл“ забележа и документираше мистериозна промена во таканаречената Голема црвена дамка на Јупитер.

Научниците Мајкл Вонг и Ејми Сајмон неодамна анализираа податоци од телескопот за брзината на ветрот на Дамката, којашто може да надмине 200 км/ч. НАСА вчера објави дека нивното истражување посочува дека надворешниот опсег на циклонот се забрзува, т.е. брзината на ветерот се зголемила до осум отсто од 2009 до 2020 година. Во истовреме, внатрешните струења забавуваат.

– Се прашував: Дали има смисла ова? Никој досега не го видел ова! Само долговечноста и постојаните набљудувања на „Хабл“ го овозможуваат ова откритие, вели Вонг, од американскиот Универзитет на Калифорнија, во Беркли.

„Точката“ претставува циклон со дијаметар од 6.000 километри – доволно широк за да ја проголта планетата Земја. Тој се намалува откако астрономите почнаа да го набљудуваат пред околу 150 години, но никој не можеше да ја следи брзината на неговото движење сѐ до „Хабл“, поставен 2009 година.

– Бидејќи сега рутински ги имаме овие гледишта со висока резолуција од неколку различни опсерватории и бранови должини, учиме многу повеќе за Јупитер… Конечно можеме да почнеме да ги разгледуваме и временските циклуси!, истакна проф. Сајмон.

Сѐ уште никој не знае што значат променливите ветрови за бурата во целина.

– Тешко е да се дефинира, бидејќи „Хабл“ не може добро да го види дното на бурата. Сѐ што е под облаците е невидливо. Но, тоа е интересен податок што може да ни помогне да разбереме што ја поттикнува Големата црвена дамка и како ја одржува енергијата, додава Вонг.

Филип Маркус, истражувач на Универзитетот во Беркли, коавтор на новиот труд, тврди дека Големата црвена дамка нема да исчезне.

„За да го разберат „здравјето“ на самото место, планетарните научници треба да го проучат „здравјето“ на неговиот вртлог, а не на самиот облак. Намалувањето на облакот не е предвесник на „смртта“ на Дамката“, вели Маркус во еден свој претходен напис.

Во меѓувреме, се чини и дека Големата црвена дамка, како што се стеснува, станува и повисока.

#ЖИВОТ

Младите губат интерес за Фејсбук

Тинејџерите и младите луѓе минуваат сѐ помалку време на Фејсбук, сѐ помалку се регистрираат и сѐ помалку објавуваат, јавува „Блумберг“, повикувајќи се на интерни документи на компанијата. Тоа може негативно да се одрази на заработката на компанијата.

Во март, раководството на организацијата добило извештај кој наведува дека тинејџерите минуваат 16 отсто помалку време на страната од лани, а „младите возрасни“ – 5 отсто помалку. Намален е и бројот на регистрации кај тинејџерите. Дополнително, просечната возраст на корисниците кои првпат се регистрираат на социјалната мрежа е зголемена од 19-20 на 24-25 години. Вработените во Фејсбук не знаат кои се точно причините за овој тренд.

„Постои проблем со начинот на кој младите споделуваат податоци за нивните животи. Тие претпочитаат други апликации да зборуваат за секојдневните работи и да споделуваат важни мигови од својот живот“, посочува овој интерен документ.

Самата компанија верува дека интересот на младите и тинејџерите ќе продолжи да опаѓа и наредните години. Покрај тоа, поранешниот вработен во социјалната мрежа Френсис Хоган го обвини Фејсбук дека „не е транспарентен кон своите инвеститори и рекламни клиенти“. Според наводите, раководството претпочита да не ја разгласува оваа тенденција, бидејќи стравува дека тоа може да доведе до губење на приходите од реклами на платформата.

Во составувањето на „Досието Фејсбук“ учествуваа 17 американски медиуми. Новинарите работеа заедно, прегледувајќи илјадници страници интерни документи на американската фирма.

Continue Reading

#ЖИВОТ

Овошјето и зеленчукот корисни за мозокот кај тинејџерите

Ново научно истражување спроведено во Велика Британија покажува дека исхраната богата со свежо овошје и зеленчук може да биде корисна за менталниот развој, особено кај тинејџерите.

Трудот објавен во списанието „Би-Ем-Џеј“ покажува дека поголемиот внос на овошје и зеленчук е во голема мера поврзан со подобро психичко здравје кај средношколците. Натаму, испитувањата покажуваат дека хранливиот појадок и ручекот се поврзани со емоционалната благосостојба, без оглед на возраста.

Истражувачите, инаку, направиле анкети во над 50 училишта во Велика Британија. Речиси 11.000 ученици учествувале во анкетата, па податоците покажаа дека просечната оценка за здравјето е 46,6 од 70 за средношколците и 46 од 60 за учениците од основните училишта.

Точно 25 отсто од средношколците и 28,5 отсто од основците пријавиле дека ги јаделе препорачаните пет порции овошје и зеленчук дневно. Десет и девет отсто, соодветно, не јаделе овошје и зеленчук. Околу 21 отсто од средношколците и 12 отсто од основците внесувале само неенергетски пијалок или ништо за појадок, додека околу 11 отсто го прескокнувале ручекот.

Истражувањето покажа дека колку повеќе порции овошје и зеленчук дневно јадат учениците, толку е подобар нивниот резултат на скалата за ментално здравје.

„На фундаментално ниво, потребна е соодветна исхрана за да се обезбедат состојките за развој и функција на телото и кај децата и кај возрасните, вклучувајќи го растот и обновувањето на клетките, синтезата на ДНК-та, невротрансмитерите и метаболизмот на хормоните, што е особено критично за децата во однос на развојот на мозокот“, се вели во трудот.

Истражувачите сметаат дека ова нивно истражување може да ги поттикне одговорните да усвојат политики што ќе им помогнат на децата да добијат поголем пристап до хранлива и свежа храна во и вон училиштето.

Continue Reading

#ЖИВОТ

Придобивки од киселата зелка

Киселата зелка е незаменлива храна на трпезата… Таа е извор е на многу витамини и одличен прилог за речиси сите „зимски“ јадења.

Хранлива е!

Киселата зелка содржи значајни хранливи материи како што се витамин Ц, К, Б-6, пробиотски влакна, железо, манган, фолна киселина и калиум.

Добар извор на хранливи влакна

Контролирано испитување покажа дека расолот е единствената ферментирана храна за којашто е клинички докажано дека помага при тн. синдром на нервозно дебело црево (ИБС). Пробиотските влакна помагаат во исхраната на добрите бактерии во цревата, пишува интегративниот гастроентеролог Марвин Синг, пренесува Б92. Според базата на податоци за храна на американското Министерство за земјоделство (УСДА), една чаша кисела зелка содржи четири грама влакна, што е еднакво на 15 отсто од дневната препорачана вредност.

Добро за цревата

Бидејќи е ферментирана храна, киселата зелка природно содржи пробиотици и пребиотски влакна. Пробиотиците се делотворни и за запек, дијареа по антибиотици и инфекции, како и ИБС.

Го зајакнува имунолошкиот систем

Имунитетот во голема мера зависи од здравјето на цревата. Овие два система се нераскинливо поврзани, што значи дека секоја храна што поддржува здрави црева, исто така, поддржува здрав имунолошки систем.

Го намалува стресот

Се покажа дека пробиотиците управуваат и со анксиозноста и симптомите на депресија кај луѓето, поради поврзаноста меѓу цревата и мозокот. Здравите црева се здрава основа за функционирање на целото човеково тело.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: