Connect with us

#АНИМАВЕТ

Мери жестоко удри по Шилегов и Тина: Им барате 300 евра небаре ко во „Мериот“ да престојувало

„Петре Шилегов, Тина Петрушевска,
Дека успеавте да ги решите сите бездомни кучиња, па сега на ред дојдоа кучињата со сопственици. И тоа пази богати, баш младите и расни кучиња. Ова не е Том, ова е Пабло, кумот малку утнал работа. Пабло избегал вечерта на Нова година, исплашен од петардите, а сопствениците си го бараат секој можен ден во институцијата со која раководите. Како доказ имаат ветеринарна книшка за вакцинација, фотографии и видеа и својот миленик.
Не им го враќате, иако ве премолеа, им барате 300 евра небаре ко во „Мериот“ да престојувало!
После тоа го прекрстувате и огласувате за вдомување, како да е играчка! Раѓате сомнежи за незаконско работење, кое понатаму секако ќе биде предмет на наш интерес.
ДА – за казни за неодговорно сопствеништво и ДА за задолжително чипирање. И да, апсолутно е потребно да се носи одговорност, но не врз грбот на миленикот! Вратете им го Пабло на сопствениците, зошто се останато ќе биде нелегална трговија со кучиња!“, напиша активистиката Мери Јордановска.

#АНИМАВЕТ

Раси на кучиња кои лесно се дресираат

Многу раси на кучиња лесно ќе станат лојални членови на семејството и најблиски придружници. Сепак, дури и на најискусниот сопственик му е тешко да ги научи некои од најтврдоглавите кучиња да ги следат основните наредби.

Без разлика дали сте сопственик на куче за првпат или сте пораснале со домашни миленици, знаењето која раса на кучиња е најлесно да се обучи може да ви помогне ако не сакате да одвоите часови и часови од вашето време за да го едуцирате вашиот четириножен пријател.

Не само што дресурата на вашето куче ќе ви го олесни животот (помалку незгоди, без џвакан мебел и минимално гласно лаење), туку исто така ќе му помогне на вашиот миленик да ги разбере границите во вашиот дом. Ниту едно куче нема да го цени викањето по него за некоја незгода – освен ако не е научено каде треба да уринира.

Без разлика дали го учите вашето куче на основните заповеди или сакате да одгледате куче за изложба, обуката може да стане важен дел за поврзување со домашното милениче.

Ова се пет раси кои најлесно се дресираат:

Германски овчар
Ако имате простор за сместување на оваа лојална раса, германските овчари се едни од најпослушните и најработливи раси, па затоа се одлични кучиња за сопствениците кои бараат што е можно помалку пречки кога станува збор за тренинг. Тие се омилени во полицијата и армијата, бидејќи германскиот овчар е познат по тоа што може брзо да научи нови работи.

Златен ретривер
Обожувани од љубителите на кучиња низ целиот свет, златните ретривери се многу мили и интелигентни кучиња кои можат да се прилагодат во секакво домаќинство. И покрај нивната големина, добро обучените златни ретривери се пристапни, нежни и среќни. Тие сакаат да учат, што ги прави лесни за обука и затоа се одличен избор за секој сопственик, дури и за целосно неискусен.

Пудлица
Постои причина зошто стандардните, минијатурни и разиграни пудли често го преземаат водството на изложбите на кучиња. Не само што изгледаат прекрасно, туку и здравата мешавина на послушност, интелигенција и разиграност ги прави идеални за тренинг. Ова се кучиња кои лесно можат да се сетат на наредбите и да ги следат истите.

 

Џуџест континентален шпаниел (папилон)
Малите кучиња имаат репутација на тврдоглави, но не и папилонот. Она што им недостасува во големината го надополнуваат со интелигенција, и можат ад се пофалат со импресивна способност да ги разберат командите.

Граничарски шкотски овчар (border Colie)
Ако сте загрижени за обука на вашето куче, „бордер коли“ многу брзо ќе ве смири. Овие кучиња се мирни во криза, независни, но лојални и сметаат дека целото семејство е достојно за заштита. Кога не се издресирани, овие палави кучиња можат да бидат деструктивни и тврдоглави, но нивната интелигенција им овозможува брзо да учат и да ги слушаат наредбите.

Continue Reading

#АНИМАВЕТ

За вас кои имате миленици: Колку сон им треба?

Во една неодамнешна студија истражувачите во Велика Британија ги разгледаа моделите на спиење кај кученца стари 16 недели и кучиња стари 12 месеци.

Тие заклучиле дека возрасните кучиња (стари 12 месеци) спијат помеѓу осум и 13,5 часа секој ден. Во просек, здраво возрасно куче спие 10,8 часа секој ден.

Студијата покажа дека кученцата спијат во просек по 11,2 часа дневно. Американскиот кинолошки клуб додава дека некои млади кученца можат да спијат помеѓу 18 и 20 часа дневно. Тие велат дека тоа не е ништо невообичаено или неочекувано бидејќи тие се развиваат. Потребен е доволен одмор за правилен развој на нивните внатрешни системи.

Исто така, откриено е дека кученцата спијат помалку во текот на ноќта отколку возрасните кучиња, но затоа поминуваат повеќе време во текот на денот дремејќи.

Големите раси кучиња спијат повеќе од помалите. Ова е веројатно затоа што на нивното тело му треба дополнително време да се наполни по секојдневните активности.

Циклусите на спиење кај кучињата се полифазни. Во овие фази, кучињата обично доживуваат еден до два циклуси на спиење од по 45 минути. Ако кучето спие доволно долго за да стигне до РЕМ-фазата, големи се шансите дека сонува за своите омилени посластици и луѓе.

Continue Reading

#АНИМАВЕТ

(ВИДЕО) Скопјанец моли за помош: Добивате 500 евра ако му помогнете!


Изгубен е 15 годишен кремаст лабрадор во Ново Лисиче кој се повикува на името Паз, објави на социјалните мрежи неговиот сопственик Дејан Анастасов, кој моли за помош да се пронајде кучето и за тоа нуди и парична награда.

– Можеби е залутан надвор од коцката на Ново Лисиле, не знае да внимава на коли. Жолт лабрадоr, 15 години стар, кремаст. Слаб, се осеќа дека е стар, изгубен на територија на Ново Лисиче, Аеродром, Лисиче. Кој ќе ми го донесе 500 евра во кеш, загарантирани 500 евра во кеш, 30 илјади денари или „розевка“, вели Дејан низ солзи во снименото видео.

Доколку имате информација поврзана со изгубеното куче може да се јавите на телефонскиот број 077 578 573.

Continue Reading
Advertisement

Инста

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020

error: