Connect with us

Hi, what are you looking for?

#КИНО

„Нетфликс“ најави две нови сезони за „Бриџертон“


Харисон Форд, Бред Пит и Хоакин Феникс се меѓу првиот бран презентери потврдени за церемонијата на „Оскари“.

Доделувањето на најпрестижните филмски награди треба да се одржи на 25 април на две локации – „Јунион стејшн“ во центарот на Лос Анџелес и вообичаеното место, театарот „Долби“ во Холивуд – поради пандемијата на Ковид-19.

Во понеделникот вечерта (12 април), Академијата за филмски уметности и науки ги соопшти имињата на познати лица од холивудскиот свет кои ќе ги најавуваат номинираните и добитниците на „Оскарите“ вечерта.

Зендаја, Лора Дерн, Реџина Кинг, Рис Витерспун, Анџела Басет, Хали Бери, Дон Чидл, Брајан Кренстон и Рене Зелвегер исто така ќе бидат на должност, додека потврдено е дека ќе се појави и режисерот на „Паразит“, Бонг Џун Хо.

Повеќе презентери ќе бидат потврдени пред настанот.

Во заедничка изјава, продуцентите Џеси Колинс, Стејси Шер и Стивен Содерберг напишаа: „Во склад со нашата замисла за вечерта на наградување како филм, ние собравме вистинска ѕвездена екипа на презентери.“

„Овде има толку моќност, можеби ќе бидат потребни очила за сонце.“

Академијата првично ги предупреди номинираните дека нема да биде дозволено користење на видео врската „Зум“.

Сепак, тие оттогаш го ублажија овој став и дозволија вклучување од неколку центри, вклучително и Лондон и Париз, за оние кои не се во можност да патуваат во Лос Анџелес.

Advertisement. Scroll to continue reading.error: