Connect with us

#ФОКУС

„Русија е далечна земја, треба да соработуваме со Србија“, вели Рама

Премиерот на Албанија, Еди Рама во интервју за „Франс 24“ изјави дека Албанија се обидува да соработува со Србија за да не се повтори конфликтот меѓу двата народа.

Тој додаде дека за него Русија е далечна земја со која Албанија не соработува, пренесува Економија онлајн.

Рама во ова интервју зборуваше и за односите на Албанија со Русија, велејќи дека таа е „многу далечна земја“ и дека односите меѓу двете земји се минимални.

„Имаме сосема поинаква историја, економски и трговски врски со Русија. За нас таа е многу далечна земја. Нашите односи се минимални, немаме трговски односи ниту во најдобрите моменти“, рече Рама.

Што се однесува до Србија, тој рече дека треба да се обиде да соработува и „да не падне повторно во стапицата“.

„Затоа е важно да не дозволиме оваа војна да го погоди Балканот. Балканот е најранливата алка во Европа, а ние се обидуваме да соработуваме со Србија. Се трудиме заедно да одиме кон иднината и да не се враќаме во замката каде што секогаш сме паднале на Балканот и сме имале само жртви, мртви и разурнувања. Србија, пак, направи важен чекор со трипати гласање во ОН против Русија. Се согласувам со санкциите, но не треба да барате сè веднаш бидејќи може да пукне, па дури и да експлодира“, рече Рама.

#ФОКУС

Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски прифати погубна резолуција на ЕПП, вели СДСМ

Владата на чело со премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски се грижи за националните интереси, достоинството на сите граѓани и силно го брани македонскиот идентитет и дома и надвор, вели СДСМ

„Од друга страна е Христијан Мицкоски кој дома ги поткопуваше државните позиции со ширење невистини, а надвор прифати погубна Резолуција на ЕПП со ставови на Бугарија.

Запаметено ќе остане дека ниту ВМРО-ДПМНЕ, ниту Мицкоски не се спротивставиле на спорната Резолуција на ЕПП, дека не направиле ништо против тоа.

Разликата е голема и граѓаните ја гледаат и препознаваат.

Ковачевски го брани македонскиот идентитет, а Мицкоски премолчено прифаќа ставови на Бугарија“, се вели во соопштението.

Continue Reading

#ФОКУС

Бектеши: Ј.К. грее базени и копа криптовалути, го знаете, не е Јелена Карлеуша

Крешник Бектеши, министер за економија, тврди дека цената на елеткричната енергија е зголемена само во четвртиот блок. Бектеши на седница за пратенички прашања рече дека граѓаните ќе плаќаат исто па и помалку со блок тарифите.

„Грејат базени, копаат криптовалути. Го знаете и самиот, Ј.К.. Не е Јелена Карлеуша. Вашиот, што ве финансира. И денеска се жалите зошто ние ги браниме граѓаните во првиот, вториот и третиот блок. 36 мегавати да се троши месечно е 85 пати повеќе од просечно македонско семејство во државата“, кажа Бектеши.

Во четвртиот блок, покачувањето на струјата е од 11,4 проценти па до 99,5 проценти.

 

Continue Reading

#ФОКУС

Струјата поскапува за 7,4 проценти, Бислимоски ги кажа новите цени за сите блок тарифи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8% од домаќинствата ќе се зголеми во просек за 7,4 %. „Без блок тарифите цената на електричната енергија ќе се зголемеше за сите домаќинства за 17,74%, наместо за сегашните 7,4% за 98,8% од домаќинствата. Со оваа реформа […]

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Facebook

Трендинг

Copyright © Mediaset.mk / 2020-2023

error: