Connect with us

Hi, what are you looking for?

ФОКУС

32-годишниот Трајче Нешковски, пулмолог и раководител на Ковид-единицата е жртвата од сообраќајна несреќа на Рузвелтова

Во тешка сообраќајна несреќа што се случи на улицата Рузвелтова вчера околу 16:30 часот, почина 32-годишниот Трајче Нешковски, пулмолог, а ја раководеше ковид-единицата во детската болница „Козле“.

Во сообраќајната несреќа се судрија два автомобила, „опел“ со струмичка ознака и „цитроен“ со гостиварска ознака.

Првичните информации од Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување се дека Нешковски, по доживеан срцев удар, изгубил контрола над возилото, а залудни биле сите напори за негова реанимација.

Порано тој беше потпретседател и генерален секретар на СДММ. Целото раководство на СДСМ, вклучително и премиерот Зоран Заев и голем број лекари вечерва преку социјалните мрежи се збогуваат од својот сопартиец, колега и пријател, кој прерано го загуби животот.

Денеска изгубивме другар и доктор кој целосно се даваше за грижа и третман на нашите пациенти, родители, роднини,…

Geplaatst door Венко Филипче op Woensdag 14 oktober 2020

Длабоко ме погоди веста за смртта на нашиот сопартиец, млад доктор, пулмологот Трајче Нешковски, долгогодишен член на…

Geplaatst door Zoran Zaev op Woensdag 14 oktober 2020

Со неверување ја примив веста за твоето заминување. Загубата е огромна. Почивај во мир другар Трајче😢

Geplaatst door Мила Царовска op Woensdag 14 oktober 2020

 

error: