Connect with us

Hi, what are you looking for?

ФОКУС

Нови видови коронавирус се закана за луѓето, тврди кинески вирусолог

Кинеската научница Ши Чанли од Институтот за вирусологија во Вухан, предупреди дека во некои области во јужниот и југоисточниот дел на Кина, лилјаците се носители на други видови коронавирус, кои уште сега можат да се пренесат на луѓето.

Таа оцени дека е можно тие опасни вируси веќе да циркулираат и надвор од границите на Кина, пишува лондонскиот весник „Гардијан“.

– Тие вируси треба да ги побараме и во другите земји на Азија, не само во Кина, предложи Ши, која е позната по прекарот „Бетвомен“, бидејќи се занимава со изучување на коронавирусот кој го пренесуваат лилјаците.

Advertisement. Scroll to continue reading.
error: