Connect with us

Hi, what are you looking for?

ФОКУС

Деца развиле антитела на коронавирус без да бидат позитивни на вирусот

Бизарен случај во Австралија ги зачуди медицинските истражувачи откако децата на родителите позитивни на Ковид-19 развија екстремно ефикасни антитела без никогаш да бидат позитивни на вирусот, пренесува РТ.

Во студија објавена во медицинското списание „Нејчр комјуникејшнс“, истражувачите дискутираат за петчлено семејство во кое и двајцата родители се заразиле со Ковид-19 откако присуствувале на свадба во март без своите деца.

Приближно една недела по враќањето, мајката и таткото развиле симптоми како што се кашлица, затнат нос, треска и главоболка. Тогаш целото семејство било тестирано за вирусот, но само родителите биле позитивни и покрај постојаната близина на нивните деца, кои биле негативни.

„Беше неверојатно затоа што тие поминаа недела и пол со нас додека бевме позитивни на Ковид“, вели мајката Лејла Савенко.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Двата сина, на возраст од девет и седум години, развиле лесни симптоми како течење на носот, а целото семејство повторно било тестирано. И повторно тестовите на децата биле негативни.

Најмалото дете, петгодишно девојче, останало целосно асимптоматско во текот на целата епизода и покрај постојаниот близок контакт со родителите, вклучително и спиење во ист кревет.

Необичните резултати од тестот ги поттикнаа медицинските истражувачи да побараат од семејството да учествува во студија, за која тие се согласиле. Примероци од крв, плунка, столица, урина и брис од нос и од грло биле земани од секој член на семејството на секои два до три дена во текот на неколку недели.

Мистеријата продолжила бидејќи со ПЦР тестовите децата постојано биле негативни на Ковид-19, а сепак антителата на Сарс-КоВ-2, што ја предизвикува болеста, биле откриени во плунката на сите членови на семејството.

Со други зборови, и покрај тоа што никогаш не биле позитивни на вирусот, на сите им биле активирани имунитетните реакции до таа мера што се спротивставиле на потенцијалната инфекција или, како што вели мајката Лејла Савенко, вирусот бил уништен пред да се претвори во Ковид.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Сите членови на семејството кои се разболеле закрепнале без потреба од лекарска интервенција, а сепак точниот механизам со кој имунитетните реакции на децата биле активирани толку ефикасно сè уште е мистерија.

„Фактот дека овие деца биле во можност да отфрлат вирусот  дури и без да покажат позитивен резултат од тестот, сугерира дека тие имаат одредено ниво на имунолошки систем што е во состојба да одговори и ефикасно да се справи со вирусот, без да стане многу лошо“, вели педијатарот Шидан Тосиф од Универзитетот во Мелбурн.

Истражувачите сега се сомневаат дека децата биле заразени со Сарс-КоВ-2, но нивниот имунолошки систем успеал да постави толку жестока одбрана што вирусот никогаш не се активирал правилно и затоа никогаш не се појавил на тестовите.

Истражувачите исто така се сомневаат дека вирусното оптоварување во детските системи може да се намали под забележливите нивоа при ПЦР тестирање благодарение на нивниот силен имунолошки одговор. Засега, научниците од Кралската детска болница во Мелбурн и Детскиот истражувачки институт „Мардок“ (МЦРИ) ќе продолжат да го следат семејството за да набљудуваат како имунитетниот систем се менува со текот на времето.

Нивното истражување може да одговори зошто децата имаат тенденција да не се разболуваат сериозно со Ковид-19.

Advertisement. Scroll to continue reading.

error: